r e p o r t á ž e  i n c i p i t u m
 r e p o r t á ž e
 r e p o r t á ž e  r e p o r t á ž e

titulka
koncerty
reportáže
recenzie
novinky
články
fotoreportáže
rozhovory
skupiny
ziny
kluby
rôzne
o nás

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]

report Obscene Extreme 2005, 7.-9.7.2005, 1.deň, Na Bojišti - Trutnov (CZ)
fotoreport Obscene Extreme 2005, 7.-9.7.2005, 1.deň, Na Bojišti - Trutnov (CZ)
fotoreport Obscene Extreme 2005, 7.-9.7.2005, 2.deň, Na Bojišti - Trutnov (CZ)
report Obscene Extreme 2004, 8.-10.7.2004, Na Bojišti - Trutnov (CZ), Martin
report Obscene Extreme 2004, 8.-10.7.2004, Na Bojišti - Trutnov (CZ), Golo
fotoreport Obscene Extreme 2004, 8.-10.7.2004, deň 1, Na Bojišti - Trutnov (CZ)
fotoreport Obscene Extreme 2004, 8.-10.7.2004, deň 2, Na Bojišti - Trutnov (CZ)
report Obscene Extreme 2003, 10.-12.7.2003, Trutnov - Na Bojišti (CZ), Golo
report Obscene Extreme 2003, 10.-12.7.2003, Na Bojišti - Trutnov (CZ), Dáša
fotoreport Obscene Extreme 2003, 10.-12.7.2003, deň 1, Na Bojišti - Trutnov (CZ)
fotoreport Obscene Extreme 2003, 10.-12.7.2003, deň 2, Na Bojišti - Trutnov (CZ)
report Obscene Extreme 2002, 11.-13.7.2002, Na bojisti - Trutnov (CZ)

Obscene Extreme 2005
pátek 8.7.: Patologicum, Malkavian, C.M.P., Caedere, Bombstrike, Third Degree, Diskonto, Devilyn, Kronos, Amoebic Dysentery, Ingrowing, Leng Tch'e, Disfear, Blood Duster, Pungent Stench, Inferia, Purgatory, Needful Things, Onanizer
sobota 9.7.: Profesor Lefebvre, Guided Cradle, M.A.C. Of Mad, Exhale, Mass Genocide Process, C.O.S., Deflorace, Plastic Grave, Forgardur Helvitis, Death Reality, Holocausto Canibal, Collision, Mindsnare, Screamin' Daemon, Stoma, Audio Kollaps, Sayyadina, Dead, Yacöpsae, Avulsed, Regurgitate, Haemorrhage, Isacaarum, Malignant Tumour, Disfigured Corpse, Looking For An Answer, Carnal Diafragma
7.-9.7.2005, Na Bojišti - Trutnov (CZ), 2.deň

Druhý deň ráno nás prekvapilo celkom príjemné a teplé počasie bez dažďa. Po ukojení základných hygienických a gastronomických potrieb som sa dotasik k pódiu, kde sa už pripravovala prvá kapela, domáci PROFESOR LEFEBVRE. Produkcia to nebola nijako prevratná a myslím, že keby hrali ku koncu dňa asi by som ich úplne zatratil, pretože grindcore v ich podaní nebol skutočne ničím originálny ani výnimočný. Na ráno to však bola slušná rozcvička. Po nich svoje nástroje zapojili GUIDED CRADLE. Šľapali po podstatne rockovejších chodníčkoch, bližších crustu a punku. Každopádne pôsobili na pódiu podstatne zohratejšie a ich muzika pobavila pomaly sa rozširujúce, aj keď stále ešte dosť zaspaté publikum. M.A.C. OF MAD odohrali poriadne ťažký, death metalový set skôr v stredných a pomalších tempách a húpavých rytmoch, ktoré im produkoval automatický bubeník. Znovu to nebol žiadny zázrak, ale fanúšikov si našli celkom dosť. Možno to bolo aj preto, že polovica členov hrá v o niečo známejších AHUMADO GRANUJO. Podobne na tom bola aj nasledujúca kapela EXHALE zrodená z trosiek BIZZARE EMBALMING, v ktorej hrá bubeník z poriadne rozbehnutých GRIDE. Ich muzika šľapala ako hodinky a vystúpenie bolo jednoznačne najlepšie v doterajšom priebehu dňa. Napriek tomu, že som nasledujúce dve kapely čechov MASS GENOCIDE PROCESS a talianov C.O.S. videl, ani za svet si neviem spomenúť, ako hrali. Asi to nebolo práve podľa môjho gusta, tipujem na nejaký grind / crust.
Starí ostrieľanci DEFLORACE predviedli svoj štandardný, death metalový set, ktorý prekvapil aspoň celkom dobrým zvukom, čo u tejto kapely nebýva zvykom. Odznela aj cover verzia Birth Of Ignorance od BRUTAL TRUTH, žiaľ zahratá až príliš rýchlo. Ďalšia kapela známych mien PLASTIC GRAVE predviedla slušný a hlavne veselý grindový až crustový set. Celkom pobavila aj Vlakinova výzva "Hádžte na nás všetko plastové.", nestretla sa však s väčšou odozvou.
Nasledovala kapela z metalovo exotického Islandu s názvom FORGARDUR HELVITIS. To, že boli z Islandu však na nich bolo asi jediné zaujímavé. Ich muzika bola síce extrémne rýchla, no po chvíli aj extrémne nudná. Nemci DEATH REALITY zahrali z úplne iného súdka. Bol to taký trochu staro-školský death metal, žiadne extrémy sa nekonali. Aspoň trochu zmenili v tej záplave grindovačiek atmosféru. HOLOCAUSTO CANIBAL z portugalska zase tempo vytočili do poriadne vysokých otáčok. Brutálny death metal s akčným spevákom, ktorý si neváhal skočiť do ešte pomerne riedkeho publika. Svoj set ukončili slušne zahratým coverom Reek Of Putrefaction od CARCASS.
Príjemne ma prekvapili holanďania COLLISION. Svižný, zábavný grind s dvomi, neustále pobehujúcimi spevákmi sa trafil presne na moju strunu. Zahrali aj dve cover verzie, jednu tuším Hang the Pope od NUCLEAR ASSAULT a druhú Nazi Punks Fuck Off hádajte od koho :-). Keď som sa dozvedel, že taliani MIND SNARE na scéne pôsobia už vyše pätnásť rokov, bol som celkom prekvapený, pretože som o nich doteraz nepočul. Hrajú dosť obyčajný death metal miestami trochu ovlyvnený starými DEICIDE, ináč nič výnimočné. SCREAMIN' DAEMON z Veľkej Británie trochu vytŕčali z koncepcie festivalu, pretože ich gitarové linky nezriedka zablúdili aj do vôd black metalových. Ináč však patrili k festivalovému priemeru.
Žiaľ musím skonštatovať, že STOMA z Holandska svojim grindom tiež žiadnu dieru do sveta neurobila. Nebol to síce prepadák, ale zo šedivého priemeru nijako nevytŕčali. Nemci AUDIO KOLLAPS na tom boli podobne, až na to, že skôr ako ku grindu inklinovali k thrash metalu, aj keď grindové pasáže sa našli tiež. Naopak príjemným prekvapením bola pre mňa švédska SAYYADINA. Väčšinou veľmi rýchly mix od grindu, cez crust až po rock'n'roll. Vynikajúci bol najmä bubeník Adde, ktorý sa na Obscene Extreme festivale predstavil aj minulý rok s kapelou BIRDFLESH. Naozaj veľmi príjemné vystúpenie.
Celkom dobrý death - grind predviedli aj veľmi mladistvo pôsobiaci nemci DEAD. Na predošlú kapelu sa síce nechytali, ale počúvať sa to dalo bez "žalúdočných" problémov. Čo sa kvality týka, podobne na tom boli aj ďalší nemci YACÖPSAE. Hrali však omnoho rýchlejšie a od grindu viac ku crustu, ako k deathu. Len nedávno som písal recenziu na album španielskych death metalistov AVULSED a tak som bol celkom zvedavý, ako bude ich muzika znieť naživo. Ich death metal nebol úplne na zahodnie a navyše som mal pocit, že hrajú samé rýchle skladby a ešte rýchlejšie, ako na albume. Svetová špička to síce nie je, ale počúvať sa dá.
V sobotu večer sa o zábavu starala aj švédska grindová legenda REGURGITATE. Myslím, že táto kapela sa naozaj nemá za čo hanbiť. Veľmi rýchly grindcore s jednoduchými skladbami, ktoré majú spád a nestíhajú nudiť. Španieli HAEMORRHAGE patria medzi kapely, ktoré vedia rozpútať medzi divákmi poriadne kotol. Na tohoročnom Obscene sa im to žiaľ naplno nepodarilo. Mám taký pocit, že menšie klubové vystúpenia im pasujú viac. Napriek tomu, gore-grind hrajú takmer učebnicovo (bodaj by nie, za tie roky).
Podľa môjho názoru, najlepšou kapelou dňa a možno aj festivalu, boli trochu prekvapivo domáci ISACAARUM. Imidžom trochu podobní HAEMORRHAGE aj keď chirurgické oblečky nahradili akési sci-fi-industriálne. Ich zemitý grindcore šľape ako dobre namazaný, pekelný stroj. Fakt mi chvíľami behali po chrbte zimomriavky. Na festivale predstavovali svoj nový album "Shibari Kata and Other Practices", ktorý práve vyšiel, ale nezabudlo sa samozrejme ani na staršie kúsky.
O ďalší veľmi zábavný set se postarali MALIGNANT TUMOR. Špinavý rock'n'roll s veľkou dávkou nadsázky (viď basákovu parochňu s fúzami vo fotoreporte) perfektne zapasoval do rozbehnutej zábavy. Pripadalo mi to trochu ako MOTÖRHEAD, ktorí si zo seba robia srandu. Ďalšími zástupcami domácej scény boli DISFIGURED CORPSE, ktorým sa podarilo výbornú náladu minimálne udržať a možno aj o niečo vystupňovať. Rýchly, akčný, zábavný grindcore, čo viac si môže človek prijať tesne pred druhou nočnou hodinou. Poslednou kapelou, ktorú som na OEF 2005 videl boli LOOKING FOR AN ANSWER zo Španielska. Svižný grind-crust s výborným bubeníkom sa postaral o pekné ukončenie večera. Na záver síce ešte hrali CARNAL DIAFRAGMA, ale ich tóny som už počúval len v stane pri zaspávaní.
Čo dodať na záver? OBSCENE EXTREME FESTIVAL má už zjavne vybudovanú veľmi dobrú povesť, keď ľudí neodradí ani také počasie, aké tento rok vyšlo. Napriek tomu, že pršalo v podstate celý piatok (chvíľami naozaj dosť husto) a v sobotu znovu začalo poobede a vydržalo až takmer do konca, ľudí sa zišlo neúrekom a na nálade im to nejako zásadne neuberalo. Znovu musím vyzdvihnúť skvelú vegánsku stravu (aj keď tretí deň som mal sóje už naozaj celkom dosť) a samozrejme veľkú účasť distier, z ktorých som tento rok všetky ani nestihol navštíviť. Už teraz sa začínam tešiť na budúci ročník.

[ Golo ]

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]



Copyright © 1997-2013 incipitum.sk, ISSN 1337-222X
Doslovné ani čiastočné preberanie materiálu zo stránok incipitum.sk nie je povolené bez predchádzajúceho písomného povolenia redakcie.

Hit Counter by Digits