r e p o r t á ž e  i n c i p i t u m
 r e p o r t á ž e
 r e p o r t á ž e  r e p o r t á ž e

úvod
koncerty
reportáže
recenzie
novinky
články
fotoreportáže
skupiny
ziny
kluby
rôzne

e-mail
guestbook

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]


Obscene Extreme 2003
10.-12.7.2003, Na Bojišti - Trutnov

Piatok: Space To Being, Laniena Mentis, Georg Bitch Jr., Grimness, Sanatorium, Malignant Tumor, Cerebral Turbulency, Putrefy, Ahumado Granujo, Parricide, Internal Suffering, Denak, Isacaarum, Dead Infection, Centinex, Ingrowing, Nomenmortis, Corey, F.U.B.A.R.
Na festival OBSCENE EXTREME som si brúsil zuby už niekoľko rokov ale vždy mi do toho niečo prišlo. Tentokrát však veci nabrali ten správny smer a ja som sa v piatok ráno mohol vybrať do Trutnova. Nestihol som síce štvrtkovú INTRO SHOW ale kapely som stihol od začiatku. Do areálu Na Bojišti som dorazil okolo pol druhej, zložil som si veci, kúpil jednu z vegánskych špecialít, pivko a mohlo sa začať hrať.
Prvá správa, ktorá z pódia odznela oznamovala, že zatiaľ nedorazili kapely SPACE TO BEING a GEORG BITCH JR., takže festival otvárali LANIENA MENTIS. Myslím, že túto kapelu netreba veľmi predstavovať, pretože už má vybudovanú celkom slušnú základňu fanúšikov. Svoj brutal - death metalový set odohrali bez problémov, len škoda nie celkom najlepšieho zvuku (rozumieť bolo v podstate len bicie a spevy).
Ako druhí prišli na rad omeškanci SPACE TO BEING, ktorí medzitým dorazili. Predviedli svižný grindík s dvoma spevmi ale inak neboli ničím výnimoční. Kuriozitou bol akurát sediaci gitarista. To sa v grindových kapelách naozaj často nevidí.
Jedným z najextrémnejších úletov festivalu boli taliani GRIMNESS, ktorí v klasickej zostave gitara, basa, bicie natlačili do ľudí najbrutálnejší prasopal, aký si dokážete predstaviť. Podstatnou zložkou ich vystúpenia bola extrémna show. Na pódiu stáli antické torzá nahého mužského a ženského tela postriekané "krvou" a namiesto hlavy mali zapichnuté fotografie Ježiša a jeho matky s veľkými nápismi "MERDA" na bruchách. O duševnom zdraví (alebo skôr chorobe) lídra kapely (basák), by podľa mňa nezapochyboval žiadny psychiater. Dlhé príhovory, bohužiaľ väčšinou v pre mňa nie veľmi zrozumiteľnej taliančine sprevádzali všetky možné obscénne a vulgárne gestá, pľuvanie na ľudí, oblizovanie mikrofónu a dokonca dlážky (teda skôr pódia). V jednej skladbe dokonca schytil pomerne veľký drevený kríž, zlomil si ho na hlave a jeho zvyšky hodil medzi ľudí. Tam neskôr skončila aj odkopnutá panenka Mária. Fakt husté vystúpenie. Z hudby tejto kapely bohužiaľ nebolo rozumieť takmer nič okrem jednoliatej hlukovej steny. Mal som ale pocit, že o hudbu ani veľmi nešlo.
SANATORIUM so svojim gore-deathom, ktorí nastúpili potom, nech sa akokoľvek snažili vyzerali oproti týmto extrémnym talianom ako božie dietky. Tiež sa im nepodaril veľmi dobrý zvuk ale napriek tomu som mal pocit, že oproti tomu, čo som ich videl naposledy (už to bude pomaly rok) sa podstatne zlepšil (alebo vymenil?) bubeník.
Po gore-death-grindovom sanatoriovskom besnení prišlo na rad mierne odľahčenie v podobe často až k punku inklinujúcich MALIGNANT TUMOR. Tí na OE pokrstili svoj posledný album v LP verzii a basák oznámil, že toto je ich posledný koncert v tejto zostave, a že hľadá náhrady za svojich holandských spoluhráčov na posty bubeníka a basáka (speváka).
CEREBRAL TURBULENCY naservírovali chutnú porciu veselého ba až tancovačkového grindu. Škoda len, že bolo dosť slabo počuť gitaru, čo bol mimochodom problém každej doteraz hrajúcej kapely.
Trochu nevýrazne na mňa zapôsobila kapela PUTREFY, ktorá zahrala štandardný death grindový set. Pravdu povediac, nebyť toho, že som si robil poznámky, ani si ju nepamätám.
Úplne opačne zapôsobilo vystúpenie pražákov AHUMADO GRANUJO. Každú (alebo takmer každú?) skladbu otváral nejaký nasamplovaný elektronický beat (z rôznych štýlov elektroniky ba dokonca aj jedno reggae), do ktorého sa po chvíli napojil brutálny náklep sprevádzaný jedným z najextrémnejších kanálov (tým myslím spev) aký som kedy počul. Táto kapela má podľa mňa dvere do sveta otvorené dokorán.
Na poliakov PARRICIDE sa síce ani zďaleka nepozeralo toľko ľudí ako na predošlích grinderov, no napriek tomu previedli veľmi slušný, rytmicky pestrý, našľapaný death metal. Nikdy doteraz som o tejto kapele nepočul ale stali sa pre mňa osobne jedným z príjemných prekvapení festivalu.
Kolumbijský INTERNAL SUFFERING zaplávali znovu do oblasti brutálneho gore grindu, kde sa ako bolo vidno, cítia ako ryba vo vode. Skutočne extrémna hudba so zodpovedajúcim pódiovým prejavom.
Trochu miernejšiu formu, čo sa brutality týka, zvolili španieli? DENEK. Napálili do nás energiou nabité, krátke grindovačky aj keď musím podotknúť, že nijak originálne. Nepriek tomu malo ich vystúpenie potrebnú šťavu, takže ľudia sa slušne zabávali.
Koncert vrcholne perverzných ISACAARUM som si bohužiaľ pokazil vďaka svojej nepozornosti. Podarilo sa mi totiž vytratiť mobil, takže som robil všetko pre jeho znovuobjavenie ale bohužiaľ zbytočne. Poctivý nálezca sa nenašiel do konca festivalu napriek tomu, že straty a nálezy som navštevoval niekoľkokrát denne. Človek musí byť asi poriadne na mizine, keď mu ani nenapadne, že takýmto konaním môže niekomu spôsobiť nemalé problémy (telefón totiž nebol môj). No čo už, moja chyba. Dúfam, že mi dotyčný aspoň nestihol urobiť nejaký vysoký účet, a že mu ten telefón bude dobre slúžiť. Napriek tomu som si kus vystúpenia pozrel a veru, bolo čo počúvať, aj na čo sa pozerať. Toto proste treba vidieť. Už sa teším na možnosť, keď si ich budem môcť vychutnať v kľude.
Jednou z hlavných hviezd piatkového večera bola poľská grindová legenda DEAD INFECTION, ktorá produkuje naozaj parádny, ba povedal by som až učebnicový grind. Dôkazom toho bola aj obrovská tlačenica pod pódiom a hustý stage-diving. Bol to skutočne krásny zážitok.
O niečo menšie publikum si vyslúžila švédska oldschool death kultovka CENTINEX. Každopádne to bola prvá a aj jediná skupina piatkového večera, ktorá hrala melodickú hudbu, väčšinou v rytme rýchlej polky s občsnými klepačkami.
Koncert domácich INGROWING som videl nedávno v pražskom squate Papírna no na OE nastúpili v kompletnej zostave aj s druhým gitaristom a môj dojem sa podstatne vylepšil. Pomohol tomu aj celkom slušný zvuk, takže som konečne okrem neskutočného náklepu počul aj nejaký ten gitarový riff. Svoje vystúpenie aj tu zakončili skvelou Corporation Pull-in od TERRORIZER.
Košičania NOMENMORTIS zahrali set poriadne extrémneho hyperblastu, ktorý však ľudí v tejto neskorej nočnej hodine už veľmi neoslovil. Zvuk sa bohužiaľ tiež veľmi nepodaril pretože z pomerne jednoliatej hlukovej gule vyčniel len neskutočne chorobný Martinov vokál.
Pomerne slušnú odozvu zaznamenali taliani COREY, hlavne vďaka jednoduchšej štruktúre skladieb v štýle rýchleho grindu. Pomohla aj poriadne akčná pódiová show a pod pódiom sa znovu ľudia začali zabávať. Hrali však dosť krátko.
Nasledoval ďalší náklep, tentokrát v podaní francúzov F.U.B.A.R.. Podarila sa im vec takmer nemožná. Napriek neskorej nočnej hodine (už bolo po druhej) svojim svižným grindom rozdivočili už dosť unavené publikum a rozpútali ďalšiu vlnu stage-divingu.
Poslednou skupinou večera boli omeškaní francúzi GEORGE BITCH JR. Pokračovali v nasadenom tempe svojich kolegov a ľudia sa výborne bavili až do úplného konca piatkového večera. Na moje veľké prekvapenie sa tejto kapele ušiel jeden z najlepších zvukov festivalu.
No a keďže ručičky na hodinách ukazovali takmer pol štvrtej, bol najvyšší čas uložiť sa.
Sobota: Lycanthropy, Krush, Destroying Divinity, Perverse, Neural Booster, Meatknife, Protest, N.C.C., Pignation, Cropment, Portal, Welkin, Neuropathia, Elysium, Resurrected, Fleshless, Diabolical, Inhumate, Desecration, Obscenity, Cripple Bastards, Macabre, Inhume, Mastic Scum, Bile, Who Is My Saviour?, Incarnated, Beef Conspiracy
Ráno sa mi podarilo vstať až nezvykle skoro (okolo štvrť na osem) tak som ešte skočil do mesta vybrať nejaký cash, aby som mal za čo nakúpiť nejaké nové CD. Priznám sa, že toľko distier pokope som ešte v živote nevidel. Skutočne bolo z čoho vyberať. Po ranajkách som sa už odobral k pódiu, kde sa začala chystať prvá kapela.
LYCANTHROPHY zahrali štandardný grindový set s dvomi spevákmi. Ako rozbeh to však bolo celkom slušné.
Podobne na tom boli aj rakušania? KRUSH. Vcelku obyčajná mastenica, tiež s dvomi spevákmi. Mali však výhodu, pretože gitaru v tejto kapele obsluhuje dosť pohľadná babenka, takže sa bolo aj na čo pozerať.
DESTROING DIVINITY načreli do úplne iného súdka. Väčšinou strednotempý brutálny death metal s poriadne chorobným vokálom si našiel pár priaznivcov, ktorí sa zhromaždili pod pódiom ale pravdu povediac mňa nejako veľmi neoslovili.
V deathom duchu pokračovali aj poliaci PERVERSE. Gitarista síce mal 7-strunovú gitaru ale využíval bohužiaľ len vrchné štyry. Mali však už celkom slušné publikum zložené väčšinou z ich krajanov. Celkom sa im však podarila cover verzia Hammer Smashed Face od CANNIBAL CORPSE.
Aj ďalšia kapela NEURAL BOOSTER hrala death metal ale bohužiaľ mali dosť nepodarený zvuk. Takisto sa rozhodli do svojho repertoáru zaradiť cover verziu, tentokrát Walking Corpse od BRUTAL TRUTH ale vôbec sa im to nevyšlo. Vyzeralo to, že sa na pódiu vôbec nepočujú.
MEATKNIFE nám predviedli dosť primitívny, skôr pomalší death-grind s dvomi spevákmi, z ktorých jeden bol tučný s kanálovým vokálom a druhý v kukle s vyššie postaveným murmurom.
Jediným zástupcom slovenskej scény boli v sobotu PROTESŤáci. Nemali síce veľkú odozvu v publiku ale mne bolo ich vystúpenie veľmi sympatické. Celé sa odohrávalo vo veselej atmosfére (k čomu prispievali aj hlášky typu "strojovňa nemeškaj" na adresu bubeníka, keď sa utieral pred ďalšou skladbou). Narozdiel od ich staršej tvorby sa ich terajšia muzika pohybuje oveľa viac v grindových vodách, takže na festival v pohode zapasovali. Pri tejto príležitosti nie celkom tradičným spôsobom pokrstili (žiadne oblievanie, len proste hodili, 4 disky medzi ľudí) svoje nové CD, ktoré práve vychádza pod krídlami METAL AGE. Aj napriek malému publiku hrali s nasadením a v podstate, každý pod pódiom si zaspieval zo spevákom. Škoda len dosť zle nazvučených gitár.
Nasledovali domáci N.C.C., ktorý ma však svojim (na grincore) dosť pomalým oldschool nášupom veľmi nezaujali. Vyčnieval len na pódiu poriadne akčný gitarista.
Oveľa viac ma vzal koncert poliakov PIGNATION. Hrajú zaujímavý, rytmicky členitý death metal s dvomi gitarami, ktoré len málokedy hrali to isté. Myslím, že o tejto kapele ešte budem počuť.
Death metal hrali aj nasledovní švajčiari CROPMENT. Ani zďaleka im to však nešlo tak, ako predchádzajúcim poliakom. Išlo skôr o burtal vetvu tohoto štýlu, no napriek tomu, že jednoznačne vedeli hrať, nejako mi to nešlo do ucha.
Prvou absentujúcou kapelou boli v sobotu PORTAL ale aspoň sa vytvoril väčší priestor pre ďalšie prekvapenie, ktoré som na tomto fesťáku zažil. Belgičania WELKIN odohrali skvelý set namakaného death metalu, rytmicky aj melodicky pestrého. Zaujímavosťou bol určite basákov nástroj (päťstrunová bezpražcovka) ale aj bubeník, ktorý bol zjavne ľavák ale hral na pravácku stranu a raidku mal hneď vedľa hajtky naľavo.
Poľská NEUROPATHIA, napriek tomu, že nehrala zle, vyznela po WELKINe dosť primitívne. Všetci okrem bubeníka boli oblečení v mäsiarskych plášťoch postriekaných "krvou". Bubeník svoj vzhľad upravil hlavne účesom, ktorý vyzeral ako ten, čo nosili ženy na plážach v 60-tych rokoch.
Brutálne rýchly, priamočiary death - grind s melodickými gitarovými vyhrávkami do nás nasúkali aj francúzi ELYSIUM. Obrovským pozitívom kapely bol šialene akčný spevák s extrémne hysterickým vokálom.
Ďalšou kapelou, ktorá sa nedostavila boli RESURRECTED a tak hneď po ELYSIU nastúpila na pódium domáca hviezda extrémneho gore-death-grindu FLESHLESS. Zahrali tradične na úrovni s do grindu prerobenou cover verziou Hřbitov od ROOTu. Ten ich bubeník má podľa mňa elektrické paličky, ktoré klepú sami. Neexistuje, aby s takou rýchlosťou a presnosťou hral obyčajný živý človek :).
Značne z priemeru vytŕčali aj švédi DIABOLICAL. Veľmi slušne technicky, a pritom melodicky zahratý death metal ma naozaj zaujal. Bol by som celkom zvedavý ako to znie z CD.
Ďalším, hlavne vizuálnym extrémom boli francúzi INHUMATE. Po hudobnej stránke to nebolo nič moc ale ináč strašná zverina. Spevák pobehoval s rozbitou hlavou, všetci na tvárach strúhali šialené, nepríčetné grimasy ale hlavne ten spevák bol totálne psychiatrický prípad. Ešte asi nikdy som nevidel, že by na pódium vtrhol fanúšik (podstatne ťažšej váhovej kategórie) schytil speváka okolo pása a začal ho vláčiť po pódiu. Mimochodom mám taký pocit, že práve keď spolu spadli na zem, tak si spevák rozbil tú hlavu. Fakt husté.
Britský DESECRATION aj napriek tomu, že hrali podstatne technickejšie a premyslenejšie si ma nejako veľmi nezískali. Ich death metal by som označil za lepší štandard. Možno z CD by to znelo lepšie.
Čo sa môjho hodnotenia týka, podobne skončili aj nemeckí OBSCENITY. Brutálny, podladený, death metal na oldschool švédsky spôsob s nejakými tými melódiami.
Jednou z hlavných hviezd soboty boli taliansky grinderi CRIPPLE BASTARDS. Doteraz som ich tvorbu nepoznal ale čakal som omnoho punkovejšiu muziku. Namiesto toho títo páni mastili učebnicový grind a vytvorili skvelú atmosféru. Nasvedčoval tomu aj neustály hustý stage-diving. Pod pódiom sa zišlo asi najviac ľudí za celý fesťák. Náladu mi však pokazil jeden z usporiadateľov, keď som chcel ísť odfotiť bubeníka na pódium (vďaka backstage passu to nebol problém pri žiadnej inej kapele), na schodíkoch ma zastavil spomínaný ... a povedal, že si môžem urobiť len jednu fotku aj to len z tých schodíkov. Povedal som si "aspoň niečo" no keď som zdvihol fotoaparát, náhodou sa predo mňa postavil ďalší ochrankár a tento skvelý ... mi povedal, že to mi stačí. Darmo som sa mu niekoľko minút snažil vysvetliť, že som nestihol stlačiť spúšť. Povedal: "to ma nezaujíma". Takto to dopadne, keď niekomu stúpne do hlavy chvíľkový pocit moci.
Vrcholom festivalu bolo pre mňa vystúpenie chorobných amíkov MACABRE. Nielen, že sa im podaril zvuk ale zvolili aj skvelý repertoár, ktorý vyberal z celej ich histórie ale aj z nového, práve pripravovaného albumu. Adekvátne k tomu boli aj nadšené reakcie fanúšikov a znovu totálne hustý stage-diving. Prekérna situácia nastala, keď jeden týpek vybehol na pódium, začal robiť vrtuľu a vlasy sa mu zaplietli medzi kľúče basákovho šesťstrunového nástroja. Jeden z usporiadateľov (mimochodom spevák z INGROWING) sa ho snažil z pódia vykázať ale veľmi rýchlo pochopil, že najprv mu musí tie vlasy vymotať. Všetko však nakoniec dobre dopadlo.
Ďalšiu kapelu INHUME, som vďaka pretrvávajúcej eufórii z koncertu MACABRE veľmi nevnímal, takže vám o nej nič viac neviem povedať. Marí sa mi, že hrali brutálnu formu deathu s dvomi spevákmi. Možno si niečo viac spomeniem, keď budem mať hotové fotografie.
Dosť som sa tešil na rakušanov MASTIC SCUM, pretože ich tanečný grind sa mi doteraz naozaj páčil. Ostal som však sklamaný. Mastici hrali skôr akúsi formu grindového nu-metalu.
Moje skoré vstávanie sa prudko začalo prejavovať a tak posledná kapela, ktorú som videl (aj to nie celú) boli amíci BILE. Kompletne poobliekaní v bielych, mäsiarskych plášťoch, postriekaných "krvou" hrali pomerne pomalý avšak totálne chorobný gore-death s ukrutným kanálovýn spevom.
Zvyšné tri kapely som bohužiaľ prespal ale už som naozaj nevládal.
Čo dodať na záver. Výborný festival s výbornými kapelami a naozaj dobre zvládnutou organizáciou. Celý bol venovaný pamiatke nedávno tragicky zosnulého Davida z kapely PURULENT, čo aj väčšina kapiel patrične zdôraznila. Aj keď niektorým ľuďom vadila absencia mäsových výrobkov, ja som si to vychutnal. Keďže už niekoľko rokov patrím k vegetariánom, na takýchto akciách mávam dosť často problém so stravovaním. V lepšom prípade totiž bežne býva nejaký ten vyprážaný syr, alebo dokonca karfiol, v horšom ostávam dva-tri dni na chlebe z horčicou (ak sa teda nevyberiem do najbližších potravín a nekúpim si niečo lepšie). Na vlastné oči som však videl ako tento problém riešili niektorí mäsožravci. Jednoducho si doniesli rošt a opekali si klobásky rovno oproti pódiu (aj keď dosť ďaleko) aby im nič neušlo. Každopádne sa teším na budúci ročník.

[ Golo ]

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]



Copyright © 1997-2013 incipitum.sk, ISSN 1337-222X
Doslovné ani čiastočné preberanie materiálu zo stránok incipitum.sk nie je povolené bez predchádzajúceho písomného povolenia redakcie.

1.3.1999