|
[ 1999 |
2000 |
2001 |
2002 |
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 ]
Súvisiace články:
report Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), Martin
report Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), Dáša
fotoreport Brutal Assault vol. 8, deň 1, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ)
fotoreport Brutal Assault vol. 8, deň 2, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ)
fotoreport Brutal Assault vol. 8, deň 3, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ)
report Brutal Assault vol. 007, 23.-24.8.2002, Hvozd u Konice (CZ), Golo
report Brutal Assault vol. 007, 23.-24.8.2002, Hvozd u Konice (CZ), Dáša
report Brutal Assault fest vol. 6.66, 17.a 18.8.2001, výstavisko - Přerov (CZ), Golo
Brutal Assault vol. 8 Kataklysm (CAN), Malevolent Creation (USA), Pungent Stench (AUT), Novembre (ITA), Hollenthon (AUT), Pyaemia (HOL), Necrophagist (GER), Disavowed (HOL), Depresy (SK), Root (CZ), Equirhodont (CZ), Godless Truth (CZ), Contrastic (CZ), Pathology Stench (SK), Ador Dorath (CZ), Onset (CZ), Inner Fear (CZ), Ephel Duath (ITA), Opera IX (ITA), Agathocles (BEL), Silent Stream of Godless Elegy (CZ), Cerebral Turbulency (CZ), Locomotive (CZ), Imperial Foeticide (CZ), Disfigured Corpse (CZ), Tisíc let od ráje (CZ), Return to Innocence (CZ), Six Degrees of Separation (CZ), Sorath (CZ), Surgical Dissection (SK), Laniena Mentis (CZ), Rays of the Sun (CZ), Editor (SK), Dysanchely (SK), Animé (CZ), Despise (CZ), Avenger (CZ), Scenery (CZ), Memoria (CZ), Shaark (CZ), Ador Dorath (CZ), Agony (CZ), Ebola Joy (CZ), Mortifilia (CZ), Abstract (SK), !T.O.O.H.! (CZ), Sacrist (CZ), Bethrayer (CZ), Varso (HUN), Absurd Conflict (CZ), Asgard (CZ), YBCA (CZ), Craniotomy (SK), Forrest Jump (CZ), Virtual Void (CZ), Death Sentence (CZ), Draco Hypnalis (CZ), Adultery (CZ), Morgain (SK), Hecate (SK) 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ)
Štvrtok 7.8.: Hecate, Morgain, Adultery, Draco Hypnalis, Asgard, Absurd Conflict, Sacrist, !T.O.O.H.!, Animé, Thorium, Return To Innocence, Malevolent Creation, Kataklysm, Agony, Mortifilia, Abstract
Festival BRUTAL ASSAULT je už niekoľko rokov zárukou kvalitnej a pestrej metalovej zábavy. Keď som však videl tohoročnú zostavu, takmer som neveril vlastným očiam. Shindymu sa podarilo dotiahnuť skutočne svetové kapely, za ktoré by sa nemusel hambiť žiadny väčší zahraničný fesťák. Oproti minulým ročníkom sa mierne zmenila organizácia, namiesto dvoch pódií ostalo len jedno a aby sa to všetko stihlo, začalo sa hrať už vo štvrtok o tretej poobede. Vďaka pracovným povinnostiam a môjmu krutému omylu (namiesto Náměšti na Hané som najskôr trafil do Náměšti nad Oslavou) sme prvé kapely zmeškali. Mrzí ma hlavne DRACO HYPNALIS, pretože poznám ich poslednú nahrávku a chcel som si to pozrieť. Počuli sme akurát poslednú skladbu, keď sme vystupovali z auta a znelo to dosť dobre. Neskôr som sa dozvedel, že príjemne prekvapilo aj vystúpenie bystričanov HECATE (zaznelo dokonca prirovnanie k mojim obľúbencom OPETH). MORGAIN vraj nedorazili a o ADULTERY som sa nedozvedel nič prevratného. Keď som sa konečne dostal k pódiu, akurát začínala hrať skupina ASGARD. Nemôžem povedať, že by ma ich skôr pomalší thrashík nejako oslovoval ale našli sa aj zaujímavé pasáže. Prvá skupina, ktorá ma naozaj dostala do kolien boli pre mňa prekvapivo ABSURD CONFLICT. Ich starší materiál totiž poznám a videl som ich už aj na niekoľkých koncertoch. Na tohoročnom BA predstavili skladby z nového promáča a musím uznať, že to je už úplne iná kávička. Absurdi nám poriadne sprogresívneli, výnimkou neboli ani gitarové sekačky a rôzne rytmické úlety nie však na úkor pre nich tak typickej melodiky, proste paráda.
Kvôli neodložiteľnej "schôdzi" incipita som zmeškal SACRIST takže sorry. Našťastie som sa však stihol vrátiť do vystúpenia mojich obľúbencov !T.O.O.H!. Death metal v podaní týchto dvoch psychopatov získava úplne inú dimenziu. Väčšinou brutálne, ale napriek tomu rytmicky variabilné klepanice s poriadne krkolomnými, gitarovými riffmi a prednahratými basovými spodkami. Kapitolou samou o sebe je mierne škrekľavý spev a hlavne psycho české texty. Nádherné, psycho-brutálne vystúpenie. Úplne z opačného konca hudobného spektra je tvorba skupiny ANIME. Veľmi technicky vyspelá a pritom príjemne počúvateľná muzika s čistým mužským spevom. Miestami mi trochu pripomínali taký heavy metalovejší TOOL. Škoda, že posledné skladby sa zvrhli do na môj vkus dosť nechutného popu.
Ďalšia kapela však hudobné dianie vrátila späť k brutalitkám. Prvou zahraničnou kapelou vo štvrtok boli dáni THORIUM. Predviedli väčšinou svižný, dosť melodický, severský death metal. Nebolo to zlé ale k prvej lige by som ich určite nezaradil. Zaujímavosťou bol šikmooký gitarista s večne nasratým výrazom tváre. Podľa mňa však vyzeral skôr komicky. Pred hlavnými hviezdami večera sa k slovu dostali ešte domáci RETURN TO INNOCENCE. Ich black-doomové vystúpenie so škriekavými aj čistými vokálmi ma celkom zaujalo hlavne po melodickej stránke. Bolo celkom pestré, obohatené o folklórne prvky. Keď som si však pustil ich skladbu z festivalovej kompilačky, moje nadšenie mierne opadlo.
MALEVOLENT CREATION som tento rok videl už tretí krát ale pravdu povediac, najviac mi sadlo ich klubové vystúpenie vo Future. Nie že by boli slabý ale tá energia sa v tom veľkom priestore akosi rozplývala. Ľudia sa napriek tomu veľmi dobre bavili aj keď už na tvárach bolo vidieť očakávanie kanadských priekopníkov hyperblastu KATAKLYSM. Podľa toho ako sa to pod pódiom zaplnilo bolo vidno, že väčšina ľudí prišla už vo štvrtok práve vďaka týmto diablom a podľa svojich osobných pocitov súdim, že neostali sklamaný. Dokonalá rúbanica, ktorá nepotrebuje žiadny komentár. Ja som s touto skupinou stratil kontakt po dnes už kultovom albume The Temple of Knowledge (z ktorého tiež zazneli tuším dva kúsky) ale zdá sa, že si budem musieť doplniť diskografiu. Napriek tomu si myslím, že v klube by toto vystúpenie vyznelo ešte lepšie a naozaj sa teším na chvíľu, keď si ich pozriem v komornejšej atmosfére.
Ťažkú úlohu udržať ľudí na pozore mali po hlavných hviezdach domáci AGONY. Ja osobne som sa na nich dlho pozerať nevydržal a išiel som si ovlažiť hrdlo. Jednoduchý, melodický metal s klávesami, brutálnym mužským a čistým ženským spevom nie je celkom moja krvná skupina. Tobôž nie po KATAKLYSM. O niečo viac sa mi páčil melodický, severský death metal v podaní MORTIFILIE. Cez ich vystúpenie sa už ale dosť extrémnym spôsobom začala prejavovať moja únava. Naozaj som mal čo robiť, aby som nezaspal postojačky. Z poslednej kapely večera, bystričanov ABSTRACT som si pozrel len kúsok, aby som zistil, čo sa zmenilo odvtedy, čo som ich videl naposledy. Keď som zistil, že v podstate nič (Nie je to celkom pravda. Dosť ma zaujali basové linky. Neviem, či som si ich doteraz na žiadnom koncerte nevšimol kôli slabému nazvučeniu, alebo sa naozaj podstatne zlepšili.), išiel som zaparkovať (na prvú noc len do auta, lebo som nestihol rozložiť stan).
Piatok 8.8.: Craniotomy, Forrest Jump, Virtual Void, Death Sentence, Varso, Bethrayer, Avenger, Scenery, Memoria, Shaark, Ador Dorath, Pathology Stench, T.L.O.R., Godless Truth, Depresy, Novembre, Necrophagist, Ephel Duath, Root, Locomotive, Sorath, Ebola Joy
V piatok som sa ráno tesne pred desiatou zobudil na to ako mi jimi s dášom búchajú po aute, že im musím okamžite pustiť nový KING CRIMSON. A tak som sa behom desiatich minút ocitol v piatom leveli (Level Five) s borovičkou na perách a zatiaľ ešte príjemným slnkom opierajúcim sa o môj chrbát. Hudobnú produkciu okolo jedenástej odštartovali slováci CRANIOTOMY a treba uznať, že nasadili latku poriadne vysoko. Videl som ich hrať už niekoľko krát, ale toto bol jednoznačne ten najlepší koncert. Veľkú zásluhu na tom mal aj naozaj dobrý zvuk, v ktorom vynikly besné riffy, extrémne bicie a neskutočne zverský vokál.
Priznám sa, že nasledujúce kapely som vnímal len veľmi zľahka v očakávaní dášom veľmi vychvaľovaných maďarov VARSO, ktorý však neprišli a tak saom pokračoval v blahodárnom tieni stánkov s občerstvením a distier v družných rozhovoroch so známimi aj neznámimi. Prvá kapela, ktorá ma poobede doslova strhla boli SCENERY. Doteraz som od nich počul len niekoľko mp3 posťahovaných z internetu ale to čo títo páni predviedli naživo mi doslova vyrazilo dych. Fantastická, technická, premyslená muzika, plná atmosferických a melodických pasáží, pri ktorej som sa nenudil ani sekundu. Len tak ďalej. Držím palce. Hneď po SCENERY na pódium vyliezli mnou veľmi očakávaní, omeškaní maďari VARSO. Pravdu povediac, bol som sklamaný. Dáša celý čas hovoril o fantastickom jazz metale ale v skutočnosti to bol vcelku obyčajný nu-metal aj keď s celkom zaujímavou basou. Potešila ma len cover verzia Broken Glass od CROWBAR. Najviac bol ale sklamaný sám dáša, ktorý od nich čakal snáď ešte viac ako ja. Cez MEMORIU som sa znovu odišiel ochladiť a hlavne občerstviť a keďže som sa trochu zakecal, nevidel som ani SHAARK. Na ADOR DORATH som dorazil ale akosi mi vôbec nesadli do chuti. Predsa len je to také divné, keď vám týpci tlačia do hláv totálne temnú muziku za svetla, keď na vás praží neľútostné slnko (aj keď o tomto čase sa už dal nájsť nejaký ten tieň). Dúfam, že ešte budem mať tú česť na nejakej menšej akcii.
Už treťou bystrickou kapelou na tomto festivale boli PATHOLOGY STENCH. Myslím, že túto kapelu naozaj netreba nikomu predstavovať, pretože české a slovenské pódiá brázdi už viac ako desať rokov. Poriadne extrémna porcia death metalu bola presne to, čo som v tej chvíli potreboval. A zdá sa, že nielen ja. Patológovia rozpútali aj celkom slušný kotol pod pódiom. Ďalšou kapelou, na ktorú som sa tešil boli TISÍC LET OD RÁJE. Veľmi ľutujem, že som sa ešte stále nedostal k ich "novinke" Gaia, pretože naživo tento orchester funguje skvele. K čomu prispieva aj veľmi slušná pódiová šou. Človek sa fakt má na čo pozerať. GODLESS TRUTH nie sú práve kapelou, ktorú počúvam dookola ale z tohoto vystúpenia som mal celkom dobrý pocit. Myslím, že ešte môžu všeličím prekvapiť.
Veľmi som bol zvedavý, čo predvedú slovenské stars DEPRESY. Zatiaľ som ich nový materiál nepočul (ale už chystám recenziu) ale z koncertu mám hrejivý pocit, že svoj vysoký štandard nepodliezli. Skôr naopak. Na poste vokalistu sa objavil spevák ESSENCE OF EXISTENCE a myslím, že to bola dobrá voľba. Pomerne široká škála rôznych škrekov a murmurov hudbu depresákov celkom oživila. Škoda len, že ku koncu som mal pocit, že chlapcom akosi neladia gitary. Na talianov NOVEMBRE som bol dosť zvedavý. Je to typ kapely o ktorej kopa ľudí rozpráva ako o strašnej pecke ale keď sa ich spýtate na niečo konkrétne buď to ešte ani nepočuli, alebo sú to také nejasné reči. Ja som počul ich starý album tuším z '95 ho roku a nebol som z neho veľmi nadšený ale od tej doby je už naozaj ďaleko a mohlo so zmeniť všeličo (dokonca aj môj vkus). Prvá skladba vyzerala dosť nádejne (taký progresívnejší doom rock) ale už cez druhú som sa začal nudiť a cez tretiu som sa radšej išiel posilniť aby som bol plne pripravený na NECROPHAGIST.
Nemôžem si pomôcť ale táto kapela je zázrakom nemeckej metalovej scény. Napriek tomu, že som ich videl už minimálne štvrtý krát a stále hrali presne tie isté skladby ako vždy som bol absolútne nadšený. Skvelý, extrémne rýchly a pritom melodický a rytmicky pestrý death metal. Rozhýbal podľa mňa minimálne 700 kusové publikum a priamo pod pódiom to doslova vrelo (aj ja som si zavrel). Napriek tomu, že hudba NECROPHAGIST je oveľa rýchlejšia, niekoľkokrát ma napadlo, že Mr. Schuldiner je síce mŕtvy ale DEATH je večne živý. A nebolo to ani zďaleka len kôli fantasticky zvládnutej verzii Crystal Mountain. Nakoniec nám páni ešte predstavili skladbu z nového CD s novým bubeníkom za bicími a vyzerá to veľmi dobre. Veľmi ma potešil aj navrátivší sa šialený basák.
To však ešte málokto tušil, čo bude nasledovať ďalej. EPHEL DUATH sa svojim predošlým albumom Phormula a jeho rozšíreným remastrom Re-Phormula zaradili medzi blackové kapely, ktoré neskrývajú chuť experimentovať s hocičím. Na novom albume sa im však podarilo namiešať fantastickú zmes metalu, jazzu a nejakých tých elektronických spodkov (už to s dovolením nebudem nazývať black metalom). Aj napriek absencii speváka s čistým vokálom, ktorý im dal výpoveď rozpútali také metalovo jazzové peklo, že vačšina ľudí (po NECROPHAGISTe ich veľa neodbudlo) len neveriacky čumela na pódium a nechápala čo sa to tam deje. Obdivuhodný bol už takmer pätdesiat ročný bubeník Davide, ktorý ani trochu nezabúda na svoje jazzové korene a to čo predvádzal naživo bolo skutočnou bubeníckou lahôdkou (miestami by som to nazval exhibíciou ale v tom dobrom slova zmysle), nezaostávali však ani ostatní členovia výborný (mimochodom tiež jazzový) basák Fabio a pre metal veľmi nepravdepodobné tóny vyludzujúci gitarista Davide. Títo dvaja dokonca nastúpili na pódium v normálnych slušných nohaviciach s bielimi košieľkami a kravatami. Najdivokejší bol spevák Luciano, ktorý sa snažil publikum vyhecovať k nejakej pohybovej aktivite ale mal to skutočne ťažké. Kto vám bude tancovať do hudby, ktorú nepozná, a v ktorej navyše len zriedka narazíte na pravidelný rytmus a aj to len nachvíľu.
Môžem povedať, že týmto vystúpením pre mňa tento večer skočil. Napriek tomu, že ROOT mám rád a SORATH som si chcel pozrieť, vybral som sa nachvíľu do auta a už sa mi nepodarilo vrátiť späť. Dúfam, že ešte budem mať niekedy šancu zmeškané skupiny si pozrieť. Aj keď ROOT som už videl veľa krát a LOCOMOTIVE vlastne tiež.
Sobota 9.8.: Editor, Dysanchely, Despise, Imperial Foeticide, Six Degrees Of Separation, Disfigured Corpse, Laniena Mentis, Inner Fear, Onset, Rays Of The Sun, Disavowed, Strommousheld, Contrastic, Pyaemia, Hollenthon, Agathocles, Equirhodont, Pungent Stench, S.S.O.G.E., Surgical Dissection, Y.B.C.A.
Na tretí deň bolo mojou hlavnou úlohou na ráno zohnať nejaký bankomat, ktorý by vyriešil moju momentálnu finančnú tieseň. Vybrali sme sa teda s jimim do blízkej Konice, kde sme si doplnili nie len financie ale aj zásoby potravy a tekutín. Chceli sme nájsť aj nejaký podnik kde by sa dalo nejako slušne naranajkovať, ale po vyše polhodinovej obhliadke mesta sme zistili, že do jedenástej sa dá v hospodách ranajkovať len pivo. Takže sme natlačili rožky zo syrom a hybaj naspäť do kameňolomu. Kým sme sa dostali k pódiu zmeškali sme EDITOR a DYSANCHELY ale čo sa dá robiť. Nedá sa stihnúť všetko. Úvod horúcej soboty pre mňa teda zabezpečili DESPISE a veru nebol to úvod hocijaký. Dve basy a dve gitary, ktoré sa striedajú v krkolomných pískajúcich riffoch dokážu vyrobiť poriadny rachot, tobôž keď ich "zozadu" podporuje niekedy až do absurdity naprogramovaný automat. Keď k tomu pridáme poriadne extrémny, hrdelný vokál máme ameriku ako vyšitú. V podobnom duchu a podobnej zostave hrajú aj IMPERIAL FOETICIDE. Podstaným rozdielom je živý bubeník hrajúci na svoju sci-fi elektronickú zostavu. Toto treba naozaj vidieť. Po imperialoch som znovu vyhľadal vzácny tieň a občerstvenie. Vrátil som sa ešte na mnou nedávno recenzovaný DISFIGURED CORPSE ale vďaka úmornej horúčave som si ich svižný grindík užil len napoli. Myslím, že im tiež bude oveľa viac sedieť klubové vystúpenie.
Nasledovala zase dlhšia hudobná pauza (nie na pódiu ale čo sa mňa týka) takže ani neviem, či hrali všetky kapeli po poradí tak ako mali. Do kotla ma znovu prilákali až holanďania DISAVOWED. Ďalšia kapela, ktorá sa našla v americkom, tom poriadne extrémnom poňatí death metalu. Najakčnejší bol spevák ktorý takmer celé vystúpenie odspieval vytrepaný na zábradlí, ktoré oddeľovalo pódium od publika. Veľmi som sa tešil na vystúpenie CONTRASTIC a napriek tomu, že zmenili zostavu a dosť zelektronočteli ma ani trochu nesklamali. Dúfam, že im čoskoro vyjde najaký nový matroš. PYAEMIU som vnímal naozaj len veľmi zľahka, takže okrem toho, že hrajú ten momentálne dosť fičiaci amarický death metal neviem povedať nič viac. Ďalším očakávaným vystúpením pre mňa boli rakušania HOLLENTHON. Minuloročné vystúpenie sa im z organizačných dôvodou veľmi nepodarilo (hrali len zo tri pesničky) tentokrát však už všetko bolo v absolútnom poriadku a v plnej kráse nám predviedli svoj symfonický metal. Nie som veľkým nadšencom čo sa takejto hudby týka ale naživo zahrali naozaj úžasne. Parádička. Na kult kultov, holanďanov AGATHOCLES som bol zvedavý pretože naživo som ich ešte nevidel. A po tomto koncerte už ani nemusím. Hudba mi trochu pripomínala nitranov ABORTION ale po vypočutí ich posledného albumu mám pocit, že sú v podstatne lepšej forme ako agáči a aj ich vystúpenia sú podstatne zábavnejšie.
Kto by nepoznal ROOT? A práve podstatná jeho časť tvorí novú skupinu EQUIRHODONT. Po hudobnej stránke podľa mňa ROOTu dosť podobné aj keď po gitarovej stránke tu nejaký rozdiel je. Toto je však štýl hudby, ktorý by som najprv potreboval vstrebať v kľude doma aby som mohol vynášať nejaké presnejšie a konkrétnejšie závery. To čo ma naozaj zobudilo (únava sa začínala hlásiť stále naliehavejšie) bol nasledovný koncert PUNGENT STENCH. Na ich hudbe som vyrastal a keď sa rozpadli, obával som sa že ich už naživo neuvidím. Našťastie sa znovu dali dokopy a napriek tomu, že vydali (vraj výborný) nový album, svoje vystúpenie založili hlavne na starých flákoch z prvých troch albumov a úchylného miniCD. Na pódium nastúpili v reverendských sutanách s nádhernými fialovo-ružovými klobúčikmi no po pár skladbách ostali odený len veľmi sporo. Basák opásaný koženými remeňmi v štýle sado-maso. Gitarista dokonca len v poriadne obtiahnutých trenýrkach. Po hudobnej stránke to bola totálna zábava, totálny rock'n'roll. Keď ako prídavok zahrali cover verziu (bohužiaľ neviem ako sa tá skladba volá ale je to veľmi známe, niečo v štýle Gypsy Kings (a možno som aj trafil)) v kameňolome snáď neostala stojaca noha, ktorá by si aspoň nepodupkávala do rytmu (s výnimkou niekoľkých voľne pohodených, našrot unavených týpkov). Toto bolo podľa mňa naozaj skvelé vyvrcholenie festivalu. Síce som ešte vydržal na chvíľu sledovať SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY ale už to bolo naozaj z posledných síl a tak som sa pobral uložiť svoju schránku do stanu. V polospánku som ešte začul nejakú Včielku Máju ale to sa mi už v podstate len snívalo.
Toto bol po hudobnej stránke najlepší festival aký som doteraz zažil. Druhým jeho prvenstvom je festival s najlepším zvukom. Až na pár výnimiek mali výborný zvuk naozaj všetky kapely. Oproti minulému roku sa zvýšil aj počet distier, v ktorých sa dali zohnať aj nejaké tie raritky. Aj čo sa stravy týka, bol oproti minulému roku o niečo väčší výber aj keď v tomto smere je stále čo zlepšovať. Gambrinus bol aj tento rok výborný len cenu som si predstavoval o niečo nižšiu ale, čo už. Čo sa hygieny týka (hlavne v tej horúčave), tiež bolo pre toto množstvo ľudí trochu málo válovov s vodou. Tobôž, keď asi na druhý deň fungovala už len polovica a z tej sa voda valila smerom na stany. Smutná bola aj nízka návštevnosť (cca 1200 hláv), pretože festival podobných kvalít by v zahraničí stál podstatne viac. Napriek tomu patrí Shindymu veľká vďaka pretože splnil jedným ťahom niekoľko mojich snov o kapelách, ktoré chcem vidieť naživo.
[ Golo ]
[ 1999 |
2000 |
2001 |
2002 |
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 ]
|