r e p o r t á ž e  i n c i p i t u m
 r e p o r t á ž e
 r e p o r t á ž e  r e p o r t á ž e

titulka
koncerty
reportáže
recenzie
novinky
články
fotoreportáže
rozhovory
skupiny
ziny
kluby
rôzne
o nás

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]


Hellfest 2010
18.6., Mainstage 01: Fear Factory, Deftones, Sepultura, Kmfdm, Evile, Infectious Grooves, Mass Hysteria, 69 Chambers
18.6., Mainstage 02: Biohazard, Sick Of It All, Arch Enemy, Hypocrisy, Finntroll, Crowbar, Walls Of Jericho, Swallow The Sun, Gorod
18.6., Rockhard Tent: Marduk, Ihsahn, Watain, Necrophagist, Ulver, Kampfar, Loudblast, Urgehal, Otargos
18.6., Terrorizer Tent: The Devil’s Blood, Monkey 3, Sigh, The Young Gods, Secrets Of The Moon, Carnifex, Godflesh, Between The Buried And Me, Magrudergrind, Sybreed, Negura Bunget, Ghost Brigade, The Faceless
19.6., Mainstage 01: Alice Cooper, Airbourne, Twisted Sister, Pretty Maids, Delain, Slash, Y&T, Electric Mary
19.6., Mainstage 02: Carcass, Annihilator, Immortal, Nevermore, Anvil, Tankard, Raven, Tamtrum, Dew Scented
19.6., Rockhard Tent: Fields Of The Nephilim, Sadist, Candlemass, Count Raven, My Dying Bride, Asphyx, Dark Funeral, Obscura, Kalisia
19.6., Terrorizer Tent: Jello Biafra, Unearth, Discipline, Discharge, Born From Pain, Wisdom In Chains, Agnostic Front, 36 Crazyfists, Architects, As I Lay Dying, Skarhead, Sworn Enemy, Knuckledust
20.6., Mainstage 01: Kiss, Saxon, Motorhead, Udo, Freak Kitchen, Stonesour, Primal Fear, Vulcain
20.6., Mainstage 02: Slayer, Behemoth, Exodus, Ensiferum, Sabaton, Devin Townsend Project, Eluveitie, Blaspheme
20.6., Rockhard Tent: Bloodbath, Katatonia, Nile, Dying Fetus, Ex Deo, Suffocation, Decapitated, General Surgery
20.6., Terrorizer Tent: Garcia Plays Kyuss, Mondo Generator, Saviours, Doom, Rwake, Solace, The Dillinger Escape Plan, Yawning Man, 16, Brant Bjork And The Bros, Black Cobra, Weedeater, Omega Massif
18.-20.6.2010, Clisson (FR)
3. deň

Posledné ráno na festivale sa rozhodujem odbojkotovat prvých pár nedeľňajších kapiel a vyrážam tak ako aj minulý rok do ulíc Clissonu. Po asi pätnástich minútach chôdze sa dostávam k jeho dominante - Clissónskem hradu. Účastníci festivalu majú vstup zdarma. Napriek tomu, že je to len zrúcanina, určite je tam čo obdivovať a jeho návštevu odporúčam. Takisto odporúčam potúlať sa historickým uličkami, kde môžete stretnúť miestne ženušky ponáhľajúce sa na nedeľňajšiu omšu, ktoré sa na rozdiel od našich tetušiek pri stretnutí s rôznymi vlasatými indivíduami ani neprežehnávajú ani ich nepreklínajú pohľadom, ale s úsmevom na tvári slušne pozdravia. Poprípade si môžete posedieť v niektorej z miestnych krčmičiek, pred ktorýmy úplne bežne (aspoň počas Hellfetu) hrajú rôzne kapelky. Ja si v jednej dávam tiež jedno "orosené" a s miestnymi dôchodcami sledujem mladých umelcov mastiacich Slayerovský South Of Heaven.

Návrat do campu a posledný nášup môže začat.

ELUVEITE sledujem len na obrazovke v Metal Corner. Švajčiari majú na relatívne skorý čas pod pódiom obrovský kotol a ja mám možnosť prvý krát v živote vidieť wall of death na folk metalovom koncerte. ELUVEITE ma tentokrát veľmi milo prekvapili a ich muzika ma parádne naštartovala.
Na U.D.O. už stojím priamo pred Mainstage01. Udo Dirkschneider sa snaží rozhýbať publikum, moc sa mu to však nedarí. V Mean Machine sa ho snaží aj rozospievať, ale len s minimálnym úspechom. Publikum ožíva akoby šibnutým čarovného prútika až pri záverečných Acceptovkách Metal Heart a Balls to the Wall.
Na BEHEMOTH hádžem len jedno očko, viem že to nie nič pre mna a odchádzam minúť nejaké euráče do Extreme marketu. Hodinka v záplave metalového tovaru ubehla ako voda a ja trielim na svojich oblúbencov so Stockholmu.
KATATONIA predviedla svoju údernejšiu tvár a jej koncert bol dosť dynamický a prebiehal v svižnom tempe. Nemohli chýbať hitovky My Twin, July a na záver aj moja srdcovka Leaders. V mojom osobnom rebríčku to bol jeden z vrcholou tohtoročného Hellfestu.
Na hlavnej scéne stíham síce už len záver Biff Byfordových SAXON, ale aspoň sú to ich najslávnejšie pecky Wheels Of Steell a Denim A Leather. Pri Crusader si spievam spolu s Biffom.Ďalšia parádna nostalgická spomienka.

Dalších 50 minút patrilo DEVIN TOWNSEND PROJEKT. Devin zahájil koncert skladbami Addicted a Supercrush z jeho posledného albumu, pár skladieb patrilo jeho ďalším projektom a koncert zakončil Ziltoidáckymy songami ZTO a By Your Command. Viac sa za tak krátky čas stihnúť nedalo. Necelá hodinka je pre umelca Devinových rozmerov veľmi málo, takže my neostáva iné ako sa tešiť opäť na Brutal Assault, kde by mal dostať dlhší čas na svoju prezentáciu.

Nasleduje Slipknotácky Corey Taylor s jeho projektom STONESOUR . Ten však nikoho nebaví, tak sa s kamošmi rozhodujeme zbaliť stany, aby sme sa po skončení festivalu zbytočne nezdržiavali a mohli čo najskôr vyraziť na cestu domov. Nakoniec sa táto činnosť trochu pretiahne (najviac času zabralo dopíjanie pivných zásob a kecanie pri aute), čo bohužiaľ znamená, že plánovaných SUFFOCATION a EXODUS musím tentokrát oželieť.
Do areálu sa vraciam až počas tónou Iron Fist v podaní pánou Kilmistera, Campbella a podľa prvého menováneho aj najlepšieho bubeníka na svete Mikkea Deeho. Od MOTORHEAD sme sa dočkali hodiny ich typických rock n rollových peciek. Keby žil Lemmy v bývalom socialiastickom československu, určite by sa už hrdil titulom"zaslúžilý umelec" a takže aj keď sa to nehodí, musím si trošku rypnúť do ich setlistu. Už som si zvykol, že z neho vyradili moju srdcovku Orgasmatron a vôbec my nevadí, že na koncertoch hrajú veľa vecí z novších albumov, ale prečo z nich vyberajú songy, ktoré sa podobajú ako vajce vajcu legendárnemu Ace Of Spades nechápem. Koncerty MOTORHEAD sa tým stávajú až moc jednotvárnymy a to je škoda.

Nasledujú dva krátke minisety. Najskôr v podaní crust punkových legiend DOOM. Neviem, čo by som k nim napísal. S tých 3-4 piesní, ktoré som videl, som nepoznal ani jednu, tak môžem len konštatovať, že kapela šlapala na plné obrátky, čo ocenil aj zaplnený Terrorizer Tent.
Od SLAYER som si doprial len úvodné World Painted Blood, Jihad a War Ensemble a nasledoval návrat do Terrorizeru, kde prezentovali svoju šialenú hudbu a ešte šialenejšú show THE DILLINGER ESCAPE PLAN. Amíci nesklamali, zahrali mix zo všetkých svojich albumov, u mňa mali najväčší úspech veci z novinky Farewell, Mona Lisa a Good Neighbor. Pódium na Terrozer Tent patrí k tým menším, napriek tomu všetci muzikanti (samozrejme okrem bubeníka Billyho Rymera) lietali po stagi všetkými smermi a spevák Greg Puciato predviedol aj niekoľko akrobatických kúskov vrátane horolezeckého výletu po svetelnej rampe. Po hudobnej stránke výborný koncert, čo sa týka show, môj osobný no. 1 koncert od týchto pánov, ktorý som videl na Fields Of Rock 2005 (3 rozbité mikrofóny, totálne rozmlátené bicie, lietajúce odposluchy a pod.) už asi chlapci tak ľahko neprekonajú (žeby v októbri v Blave?).

Ako poslednú som na Hellfeste videl mladú začínajúcu kapelku z Ameriky, ktorá sa volala KISS. Štyria mladíci zahrali chytlavé rockové vypalováky, ktoré podporovali výdatnými pyrotechnickými efektami. Nezabudli ani na malé parádičky typu lietajúci gitarista, lietajúci basák a bubeník so svojou súpravou si tiež trochu zalietal.U mňa najväčší dojem zanechala pasáž, ked sa gitarista Paul Stanley snažil svojím hláskom rozospievať publikum a ako podmaz mu zneli zo susedného Rock Hard Tentu "nežné tóny" od all star deatherov BLOODBATH. Bolo to veľmi zaujímavé a rozhodne by som odporúčal obidvom skupinám v budúcnosti pouvažovať nad spoluprácou.

Záver KISS aj celého Hellfestu obstaral ohňostroj a mohol som vyraziť na cestu domov do našej krásnej a milovanej banánovej vlasti.

Na záver ešte zopár čísiel. Ticket na Hellfest stál 129, trojdňový vstup do umyváriek a spŕch 6 (jednorázovky sa nepredávali), ceny nápojov (cola, pivo, cider) boli 2 éčka za 2,5dcl, komu sa to videlo veľa, na fesťáku bola omedzená kapacita na 20 000 hláv, takže areál nie je veľký a nebolo problém hocikedy si odskočiť do stanu-hrknúť si niečo z vlastných zásob a za pár minút stáť opät pred niektorým so 4 stageou. Pár metrov od campu sa nachádza niekoľko suprmarketov, kde sa dajú prípadné chýbajúce zásoby doplniť. Písať o nebuzerujúcich securitákoch a ďalších na západ od našich hraníc už bežných veciach tu nebudem. Takže ak to vyjde, Hellfest, dovidenia o rok. Prvými potvrdenými účastníkmi sú švajčiarsky CORONER.

[ Benco ]



[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]



Copyright © 1997-2013 incipitum.sk, ISSN 1337-222X
Doslovné ani čiastočné preberanie materiálu zo stránok incipitum.sk nie je povolené bez predchádzajúceho písomného povolenia redakcie.

Hit Counter by Digits