r e p o r t á ž e  i n c i p i t u m
 r e p o r t á ž e
 r e p o r t á ž e  r e p o r t á ž e

titulka
koncerty
reportáže
recenzie
novinky
články
fotoreportáže
rozhovory
skupiny
ziny
kluby
rôzne
o nás

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]


Obscene Extreme 2004
Piatok, 9.7.: Deformed, Mincing Fury And Guttural Clamour Of Queer Decay, Fleshgore, Sufferage, Detrimentum, Gutted, Psychofagist, Mindflair, Wasteform, Fleshless, Birdflesh, Brodequin, Extreme Noise Terror, Blood, Gronibard, Screaming Afterbirth, Insane Assholes, Bloody Diarrhoea
Sobota 10.7.: Lahar, Grobar, Warscars, Despise, Antigama, Poppy Seed Grinder, Amputated, Abortion, Cliteater, Godless Truth, Requiem, Embalming Theatre, Emeth, Prostitute Disfigurement, Resurrected, Gride, Rompeprop, Butcher ABC, Natron, Uncurbed, Squash Bowels, General Surgery, Le Scrawl, Despondency, Coma, Pigsty, Škoda 120
8.-10.7.2004, Na Bojišti - Trutnov (CZ)

Tak a Obscene Extreme 2004 je za nami...Začal sa dobrodružne, prebiehal divoko a ešte teraz mám pocit, akoby mi telesná schránka držala pokope len zo slušnosti, ale prežili ho všetci a minimálne za seba môžem povedať, že rozhodne som sa zabavil :- )
Ako to už býva, mesiac pred koncertom sa chystalo toľko ľudí, že sa až vybavovalo desaťmiestne auto. 8. júla večer však v Košiciach do vlaku vliezla výprava v obsadení bicie Nomenmortis/Cruent Stercuraro a kanál Nomenmortis, jeden ako výherca súťaže, druhý ako nádejný autor reportu. No, aspoň sme sa netlačili, cesta prebiehala bez problémov, ale je pravda, že už pred Pardubicami sme si hovorili, či by pri tom lejaku nebolo lepšie skôr ostať doma. V motoráku do Trutnova to už bolo vyslovene o tom, že sa naše nádeje chytali aj najminiatúrnejšej trhliny medzi vodou napuchnutými mračnami...V "epicentre pekla" však už našťastie nepršalo, dokonca sa našlo aj slušné miesto na postavenie stanu. Ale už pri vybavovaní akreditácií nás hneď niekoľko známych oboznámilo s infernom, ktorým areál prešiel v noci zo štvrtka na piatok: búrka, krúpy, dokonca bolo aj niečo o guľovom blesku... nič, čo by som za každú cenu potreboval zažiť na vlastnej koži. Nezdalo sa však, že by to kohokoľvek odradilo tak, že by z festivalu odišiel pred koncom, naopak, opäť to vyzeralo ako v OSN, tak viem, že okrem "domácich" českých a slovenských návštevníkov som hodil reč s Francúzmi, Nemcami, Talianmi, Američanmi, Holanďanmi, Poliakmi a ktovie kým ešte, už klasicky nechýbalo kvantum Švédov a hlavne ako obvykle bolo plno, OEF je už skrátka akcia zavedená po celom svete, dosť často ju označujú aj za vôbec najväčší hukot, aký na treťom šutre od Slnka možno zažiť vo vysokej kvalite za ľudovú cenu.
Nebol by to Trutnov, aby sme nešli do mesta, najesť sa niekde doobeda bol vcelku problém, všade boli reštaurácie plné typov, ktorí by v tomto počte boli podozriví v každom "slušnom" meste, ale Trutnov je iný, tam nás majú radi :- ) Nakoniec sme našli veľmi útulné miesto, kde o chvíľu z ničoho nič dokvitol aj Boris z Obliterate, na festival dobrodružne vybavený igelitkou. Chvíle do začiatku akcie sme teda strávili pri guláši a pive. K tomu len toľko - festivalový Gambáč ma nikdy extra neoslovoval, ale za modelmi ako Krakonoš alebo Bernard mi býva smutno ešte mesiac po návrate domov :- )
O druhej festival odpálili poľskí gore vrahúni Deformed. Trio v chirurgických plášťoch sypalo zbustrovaný kanál s jednou dobrou výlevkou a basákovým druhým vokálom, ktorý dosť pripomínal nejakú postavičku z kresleného seriálu. Dosť dobré, ak máte radi Mortician, C.U.M. a podobnú romantiku, a nevadí vám automat, ktorý, ako obvykle, znel v duchu porekadla "niekedy sa ten zvuk na pódiu podarí, niekedy nie."
Podobný problém bol aj pri nasledujúcich Mincing Fury atakďalej, ktorí mali bicie pustené z CD a aspoň tu zneli ako mokrá plachta plieskajúca vo víchrici. Trochu škoda, lebo divoký grind/death je v podaní Reefa a spol. k veci, zvlášť pri občasných skoro až melodických gitarách v nových skladbách. V skladbe "Drunken Topi" im hosťoval spevák z amerických grind/deathových Screaming Afterbirth, a to bez toho, že by tú vec predtým počul.
Ukrajinci Fleshgore mali za bicími konečne človeka, ale na druhej strane už okrem neho mali len gitaristu a zvracadlo. Takáto zostava si zaslúži uznanie už len za odvahu, hral sa totiž dosť brutálny a celkom technický death metal, ani nie veľmi klepačkový, ako skôr "fetusovsky" nasypaný. Na tie núdzové podmienky celkom dobrý set.
Sufferage som niekde prekecal, takže neviem, či a čo hrali, pozrel som si až britských Detrimentum. Tí doplatili na nie extra nastavený zvuk, takže temný death metal s hojnými klepačkami, melódiami a dvoma vokálmi si poriadne užijem asi až z nejakej tej nahrávky. Maďari Gutted boli ďalším celkom príjemným prekvapením, od južných susedov bohviekoľko kapiel, ktoré by za to stáli nepoznám, minimálne pokiaľ ide o brutálny death metal. Starší album bol takým mixom klasickej a "novšej" Ameriky, aj naživo zneli ako technicky ladený mix povedzme Deicide a Deeds Of Flesh a naživo ich to očividne bavilo. S menej ortodoxnou, ale ináč extrémnou nádielkou sa popasovali Taliani Psychofagist, dalo by sa povedať, že štýlovo to trochu pripomínalo jednu vyhulenú bandu z Colorada. Mindflair je pre zmenu dosť známa nemecká grindovka, osobne ma veľmi neberie, išiel som sa flákať po areáli.
Pathology Stench vraj nehrali vôbec, v tom prípade sa im teda podaril ešte väčší "kúsok", ako Exhumed, ktorí svoj set v Trutnove stihli odvolať predsa len skôr. Wasteform z New Yorku boli dosť výdatné žrádlo, nielen kvôli spevákovi, pri ktorom si ako trpaslo a vychrtlík mohol pripadať asi každý v areáli, ale aj vďaka nadupanému, dosť brutálnemu death metalu, pomiešanému s typicky newyorskou hardcorovosťou a energiou. Tú ocenilo aj publikum, ktoré sa s postupujúcim večerom bavilo čím ďalej tým viac, až bol problém viesť rôzne debaty s kopou známych, ktorých človek tiež nevidí hocikedy. Ono zase, festivaly sú na to, aby sa ľudia bavili, debatné kluby občas utrú hubu :- )
Fleshless sú na OEF už skoro súčasťou inventára, čo mi osobne nevadí. Všimol som si dve veci - máloktorá deathmetalové banda s prívlastkom "brutal" používa melódie až tak neskrývane. A ešte jedna vec, udrela mi do uší počas setu Fleshless a potom pri každej bande s vážne extrémnym nazvracaným vokálom - je jasné, že tak to má byť, akurát že mikrofóny to často snímajú tak, že hĺbky kdesi zmiznú a znie to, ako keď prasa zaživa hodíte do rozpáleného oleja. Vzhľadom na to, že vašu snahu tak či tak nemusí oceniť každý, je lepšie pustiť to cez virtualizér a to potom dokonca možno aj "vyslovovať" :- ) Fleshless do setu hodili aj starú hitovku "I Will Grind Your Fingers", takže mali v kotli pekne husto.
Švédsko tohto roku znamenalo pre OEF silný vklad, napríklad aj v podobe zbesilých, no skôr menej vážnych grinderov Birdflesh. Pre mnohých boli jedným z vrcholov festivalu, určite nielen kvôli maskám (zvlášť ten kohút bol neuveriteľný), ale hlavne kvôli hudbe. Vyskytli sa aj názory (vrátane vidlácky netolerantných), že festival je prehnane deathmetalový, takže Birdflesh so štýlom postaveným na divokom grinde s trochou punk a HC pasáží bol osviežením.
Ku Brodequin asi toľko, že na veľkom festivale som ešte neskákal z pódia, ale pri vystúpení spolku, ktorý patrí medzi tých nie veľmi veľa, ktoré ma na súčasnej USBDM scéne vážne bavia, som sa vykašlal na pud sebazáchovy a skočil som trikrát, thanx všetkým, ktorí mi nedovolili rozčesnúť si držku o betón pod pódiom :- ) Zvuk mali ináč nie priam oslnivý, ale čert to ber, bol to údesný hukot. Zaujalo ma, že to teda nie sú žiadni obri, ešteže som ich videl na fotkách, verím, že niekto, kto očakával nejaké zvery dva metre dvadsať musel byť v rozpakoch :- )
Extreme Noise Terror a Blood si prehodili poradie, lebo na speváka z E.N.T. bolo treba čakať (vzhľadom na to, že sa rozbil ako žito, ani nebolo na čo). "Otcovia" Blood svoj pekelný grindujúci old school death zahrali s nasadením, ktorým poslali domov polovicu "modernistov", ktorí si siahajú na život v momente, keď niekto zabudne na ich kapelu napísať, že je nielen brutálna, ale aj technická :- ) To, prečo nehrali svoj hit "Insomnia", sa dozviem zrejme ešte o niečo neskôr ako to, prečo neprišli Avulsed.
Extreme Noise Terror boli sklamaním snáď pre všetkých, čo nemali toľko promile ako spevák. Od tejto kapely sa fakt čakalo viacej, ako pokrikovanie "we are fucking real punks!!" Po tomto som už naozaj vyhľadal stan a prepásol francúzskych "nudistov" Gronibard, amerických Screaming Afterbirth, Insane Assholes (ak je hudba taká trhnutá, ako názov, tak možno mám čo ľutovať) a český poloautomatizovaný perverz chliev Bloody Diarrhoea.
V sobotu nadránom som sa zobudil na celkom mokré ponožky, odhadujem to na nohy trčiace zo stanu, tak som to prebalil a chrnel ďalej. Po ôsmej ráno sme sa začali preberať celkovo, následky po piatku žiadne, čomu sa až čudujem pri zážitkoch typu keď vám niekto na zapitie slivovice strčí do ruky nevinne vyzerajúcu fľašku od Sprite, v ktorej ale je borovička, a to celé sa niekoľkokrát opakovalo, holt kolektív Incipitum je plný srandy...
Sobotňajší program bol najprv v znamení uvrieskaných grind/crustov a príbuzných besnení v podaní Lahar, Grobar, Warscars a Antigama. Českí Despise dodali dobrý, nehanebne americký brutal death, ktorý na originalitu rezignuje. "Amerika" je aj Poppy Seed Grinder, svojho času označovaný za českú odpoveď na jednu bandu z Marylandu, čo toť nedávno zrušila turné, ktoré sme mali zažiť aj u nás. Švédi Amputated predviedli death metal, ktorý bol takým mixom medzi európskym a americkým brutálnym hraním, klasika, nie zlá, nie výnimočná. Abortion sa predviedli so skladbami z nového albumu, zneli občas skôr punkovo ako grindovo, ale to už je štýl práce nitrianskych nezmarov, žiadne umenie, ale zábava.
Väčšina sobotného programu bola v znamení skôr brutálnejšieho death metalu, čo by nebolo zlé, ale tých kapiel je dnes kopa a ak ich nepoznáte, naživo skrátka splývajú. Holanďania Cliteater boli trochu aj pod vplyvom grindu, zato ich krajania Prostitute Disfigurement boli na môj vkus až príliš ako Suffocation, len s ešte neľudskejším vokálom. Embalming Theatre a Emeth sú z CD v pohode, ale naživo som na nich zabudol hneď pri nasledujúcej kapele. Stabilne dobrí boli olomouckí Godless Truth v novej zostave, ale počul som aj názor, že Pyrexia a Internal Bleeding stačí v originále... Viacero z ďalších kapiel som prepásol, nedá sa sedieť 48 hodín v areáli a fotiť a nahrávať do mozgovne.
Gride boli osviežením pre všetkých, ktorí z toho death metalu už mali vyfučanú hlavu, predsa len tam je to skôr o HC a klasickom grinde. Rompeprop z Holandska je výborná goregrindová tancovačka, žiadna strašná technika, ale zábava, tiež jedna z menej vážnych bánd na OEF 2004. Butcher ABC z Japonska sú deathmetalovou bandou niekoho z C.S.S.O. Hrali iba s jednou gitarou a čudujem sa, že gitarista to v tej plynovej maske prežil.
Natron bolo technické deathmetalové peklo z Talianska a The Uncurbed HC crustové tornádo zo Švédska, pokiaľ sa bude časom robiť nejaké vyhodnotenie fesťáku, tieto spolky obsadia vysoké priečky. Squash Bowels ako náhrada za Exhumed určite potešili, hoci neskoro večer to už s tým sústredením fanúšikov až také slávne nebolo, mňa samého už únava celkom zmáhala, a to ani nie z popíjania. Technický surový goregrind/death legendárnych Švédov General Surgery som si ale ujsť nenechal, a po tejto skôr "serióznej" rúbanici prišlo na rad najväčšie psycho festivalu v podobe nemeckých Le Scrawl. Neviem, k čomu tento mix snáď grindu, filmovej hudby, jazzu a podobných vecí prirovnať, ale ide o maximálne zaujímavú záležitosť. Veľmi vzdialene mi to pripomína obskúrne nahrávky dávnej fínskej HC/punkovej bandy, používajúcej xylofón a strelené melódie. Volala sa vraj HC Andersen. Le Scrawl je trochu ako novodobý a oveľa extrémnejší potomok.
Despondency boli ďalšou USBDM bandou, ale z Nemecka. Naživo sa mi zdali lepší ako z CD, na ktorom im bicie neznejú brutálne, ale ako šijací stroj, čo nie je to isté. Pre fanúšikov Disgorge, Deeds Of Flesh alebo Cinerary ako stvorené.
V nevďačnej nočnej hodine sa v slušnom svetle ukázali Coma (riadne nadupaný crust, to môžem) a hlavne Pigsty, v ktorých má česká grindová scéna predstaviteľov, na akých môže byť pyšná, tá kapela sa za pár rokov skoro z ničoho vymakala na riadny formát. Festival ukončili staroškolskí uvrieskaní grinderi Škoda 120 a ja som sa šiel na hodinu "vyspať", o štvrť na šesť ráno sme mali vlak a bolo treba ešte "zbaliť tábor". Veci, ktoré som potme pobaliť zabudol, si môžem kupovať znovu, našťastie boli len dve a vždy je lepšie prísť domov bez bundy ako bez dokladov.
Tak si to zhrnieme - kapely boli dobré, ľudia ako obvykle veľmi v pohode v meste aj v areáli, počasie nakoniec ako-tak spolupracovalo. Vážnemu použitiu modrých búdok hrôzy som sa bez problémov vyhol, jedenie, to druhé a hygienu som obstaral v meste, väčšinu piva detto, ale verím, že iní si svoje "toi-toi stories" "vychutnali". Pokiaľ ide o festivalový folklór, vraj bola nejaká bitka, čo je v Trutnove skôr nezvyk, ale detailami nemôžem poslúžiť. Vcelku vysoko prevažujú pozitíva, takže si túto akciu zrejme nenechám ujsť ani na budúci rok.

[ Martin ]

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]Copyright © 1997-2013 incipitum.sk, ISSN 1337-222X
Doslovné ani čiastočné preberanie materiálu zo stránok incipitum.sk nie je povolené bez predchádzajúceho písomného povolenia redakcie.

Hit Counter by Digits