r e p o r t á ž e  i n c i p i t u m
 r e p o r t á ž e
 r e p o r t á ž e  r e p o r t á ž e

titulka
koncerty
reportáže
recenzie
novinky
články
fotoreportáže
rozhovory
skupiny
ziny
kluby
rôzne
o nás

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]

Súvisiace články:
fotoreport More//Than//Fest 2004, 18.-19.6.2004, amfiteáter - Martin (SK)
report More//Than//Fest 2003, 6.9.2003, anfiteáter - Banská Bystrica (SK), Darkoldus
report More//Than//Fest 2003, 6.9.2003, anfiteáter - Banská Bystrica (SK), Rasťo Perniš
report Metalmania 2004, 14.3.2004, Hala Novesta - Zlín (CZ), Golo
report Metalmania 2004, 14.3.2004, Hala Novesta - Zlín (CZ), Darkoldus
fotoreport Metalmania 2004, 14.3.2004, Hala Novesta - Zlín (CZ)
report X-mass, 18.12. 2003, Abaton - Praha-Holešovice (CZ), Golo
report X-mass, 18.12. 2003, Abaton - Praha-Holešovice (CZ), jimi
fotoreport X-mass, 18.12. 2003, Abaton - Praha-Holešovice (CZ)
report Suffocation, Dementor, Insision, Disgorge, Godless Truth, Imperial Foeticide, 12.6.2004, Abaton - Praha (CZ)
fotoreport Suffocation, Dementor, Insision, Disgorge, Godless Truth, Imperial Foeticide, 12.6.2004, Abaton - Praha (CZ)
report Testament, Lunatic Gods, 14.6.2004, Klub Kozel Pub - Martin (SK)
fotoreport Testament, Lunatic Gods, 14.6.2004, Klub Kozel Pub - Martin (SK)
report Lunatic Gods, Ethereal Pandemonium, Inner Fear, Naša Vec, 8.11.2003, RC Mlyn - Vrútky (SK)
report Nightwish, Orkrist, Lunatic Gods, Alice Cooper Revival, 7.6.2003, amfiteáter - Banská Bystrica (SK)
fotoreport Nightwish, Orkrist, Lunatic Gods, Alice Cooper Revival, 7.6.2003, amfiteáter - Banská Bystrica (SK)
recenzia Depresy - Psychomantium Phenomenon
recenzia Lunatic Gods - The Wilderness
recenzia Master - The Spirit Of The West (promo)
recenzia Galadriel - From Ashes & Dust
recenzia Pathology Stench - Nezpyred
recenzia Antares - Made In Fear

More//Than//Fest 2004
Fest, Power 5, Dementor, Grexabat, Midnight Scream, Lunatic Gods, Kiju (ITA), Arakain, Freedom Call (GER), Destruction (GER), Eeriness (SCH), Abyss (POL), Iron Maiden Revival, Popolnica, Mäso, Dead Poets Society, Baron Blade, Galadriel, Patologicum (POL), Liquid Boogie Roll, Cruel, Sungate, Anathorn, Trakt, Hecate, Shaark, Dark Clouds (HUN), Depresy, Deep Star Six, Pathology Stench, Antares, Seven, Master (USA/CZ), Labyrinth (ITA), Lost Horizon (SWE), Vanitas (AT), Glorion, Ozzy Osbourne Revival, Vindex, Wayd, Nemesis, Fleshgore (UA), Locomotive, Tristana, Editor, Doomed, Craniotomy, Gaz 69, Nostrum, Moonfog, Majster Kat
18.-19.6.2004, amfiteáter - Martin (SK)

Prišlo leto, s ním čas letných festivalov a nielen fanúšik rockovej muziky si v tomto čase príde na svoje. Ale keďže som už dlhé roky nebol na inom, len na rockových a metalových festivaloch, musím sa priznať, že mi aj trochu chýba iný žáner, lebo čím je čas od demokratizácie našich zemí dlhší, tým je viac a viac možností organizovania takýchto podujatí. Vstupom do EU sme sa stali atraktívnym trhom aj takejto zábavy, čo ocení aj bežný fanúšik akéhokoľvek hudobno-kultúrneho odvetvia. Tak tento boom zasiahol aj Slovensko a prvá tohtoročná lastovička je práve More Than Fest, ktorý organizuje agentúra EPG, ktorá na Slovensko už dotiahla nemalé hviezdy z celého sveta. A tak tomu bolo aj na druhom ročníku More Than Festu, ktorý si za tohtoročné miesto konania zvolil mesto na severe Slovenska, Martin a jeho rozľahlý amfiteáter.
Po celkom masívnej reklamnej kampani v médiách a plagátoch som sa na poslednú chvíľu rozhodol, že si tento fest nenechám újsť a tak som zohnal pár dobrovoľníkov, ktorý boli ochotný na tento fest vycestovať (týmto zdravím odvážnu posádku môjho tourbusu) a v deň konania, piatok ráno sme sa vydali na cestu. Všetko prebehlo hladko, po ceste sme stretli autá s kapelami a ďalšími účastníkmi, tak to predznamenávalo dobrú akciu.
Po príchode na miesto konania som prevzal nejaké bližšie informácie, konečne som sa stretol s bezchybnou službou na bráne pre VIP, čo bol vždy kameň úrazu akcií organizovaných EPG, je len škoda, že festivaly začínajú okolo obeda, keď väčšina fans je ešte v škole, či v práci a tým pádom kapely hrajúce v tom čase majú minimálny počet poslucháčom, ale to je vec, ktorá sa asi nedá ovplyvniť. Hneď som si postavil prístrešie na spanie a po namáhavej ceste fukol aj pár pív na osvieženie. Počasie vyzeralo byť fajn, občas síce popršalo, ale len málo, čo je ideálne počasie na fesťák. Dosť ma prekvapilo, že v areály bolo minimum fans, ale predpokladal som, že čas na príchod ďalších ešte len príde. Nasledovali kamarátske stretnutia a keďže som stálym účastníkom väčšiny akcií takéhoto rázu, tých stretnutí bolo neúrekom.
Nasledoval pohľad na rozpis kapiel a tak som sa šiel pozrieť na prvú kapelu, čo som mal vybratú a tou bol zhodou okolností práve náš domáci band Galadriel. Na ich vystúpenie som sa celkom tešil, lebo po výmene zostavy ich muzika dostala silnejší ráz. Hralo sa z aktuálneho albumu, ale program bol obohatený aj o pár hitov z predošlých albumov, výkon kapely bol skvelý a aj fans sa dobre bavili, je len škoda, že takéto kapely nehrajú v lepšom čase, určite by bola atmosféra lepšia.
Nasledoval presun na hlavné pódium, kde som si pozrel notoricky známu formáciu Lunatic Gods, ktorá nám predviedla zbesilý Death metal a čím dlhšie sledujem túto kapelu, tým mám pocit, že sú album od albumu tvrdší, čo sa mi páči.
Potom som si dal nejakú to poslucháčsku prestávku a chcel som sa ísť pozrieť na prvú rockovú kapelu večera, ktorou mala byť kapela Liquid Boogie Roll. Ten názov predznamenal nejakú rockovú skákačku, no po prvých tónoch som bol doslova prikovaný na mrežu pred pódiom. Chlapci spustili premakaný Heavymetal (alebo Speed), skvelá spolupráca celej kapely, gitaristi hádzali jedno sólo za druhým, skrátka hudobná onania pre fanúšikov tohto štýlu. Okrem ich skladieb zaznela aj klasika z 60-tych rokov a čo mňa najviac potešilo, keď prišiel hosťujúci spevák a spustil nestárnuce covery od kapely Faith No More, ktorú som mal svojho času veľmi rád, tak zaznel hit Epic a ešte jeden, ale nepamätám si ktorý. Toto bolo vystúpenie, čo ma ozaj dostalo a na túto kapelu sa zase niekedy nabudúce teším.
Po Liquid Boogie Roll som sa šiel ešte na chvíľu pozrieť na hlavné pódium, kde hrala kapela Kiju, ale tá ma nezaujala, tak som ich vystúpenie vymenil za pohár piva a ďalšie stretnutia. Keďže v stanovenom čase neprišiel Arakain, nastala menšia zmena a začalo sa tam pripravovať vystúpenie prvej veľkej kapely. Predtým som si ale ešte zašiel pozrieť kapelu, ktorú ja volám "Český Blind Guardian" a síce bardov Cruel, ktorých som síce už párkrát videl, ale vždy je ich vystúpenie fajn. Tak tomu bolo aj dnes, kapela hrala naplno, české texty dodávali atmosféru potrebnú pre tento štýl a aj ja som si podupkával do rytmu.
Po skončení vystúpenia Cruel som sa už pobral pozrieť si všetkými vychvaľovanú Heavy kapelu Freedom Call z Nemecka. Nemecko je kráľom tohto štýlu, zdá sa mi, že všetky veľké kapely pochádzajú práve z tejto krajiny. Rozbalili to ozaj vo veľkom štýle, skvelá show, muzikanti tiež skvelí, zrazu som sa s kamošmi ocitol priamo uprostred skákajúcich fans a nechal som sa strhnúť skvelou muzikou a atmosférou. Táto kapela ma dostala. A to ešte večer hviezd nekončil.
Po skončení setu F.C. nasledovala pivná prestávka a už tu máme ďalšiu legendu metalu z Nemecka, Trashový Destruction, ktorý sa opäť, ako tomu bolo pred pol rokom v Prahe (report jimi, Golo) ukázali v plnej kráse a v plnej energii! No to treba vidieť! Členovia kapely sa premávali po pódiu, predvádzali svoje kúsky z rôznych období kariéry, tiež došlo aj na nove skladby, skrátka pastva pre oči aj uši! Frontman skvele spolupracoval s publikom, občas ale nemal jasno kde vlastne je, hlavne keď sa snažil ľudí provokovať tým, že nás Nemci nakopú do zadku vo futbale, len mužstvá si pomýlil, ale bolo to zábavné... Tak som si to opäť odskákal v kotle a už toho na mňa ozaj bolo dosť, cez veškerú snahu sa nejak dať dohromady po tomto pekle, telesná schránka zavelila ústup do stanu, takže nasledujúce kapely som už len počúval zo stanu a teplého spacáku, pokiaľ som definitívne nezaspal.
Sobota
Nastalo sobotňajšie ráno, vybrali sme sa pozrieť trochu mesto a zakotvili sme v jednej fajn krčmičke na pár ranných pív a okolo obeda sme sa zas odobrali naspäť do amfíku na ďalšiu porciu kapiel.
Ako prvá kapela dňa bol Český Shaark, čo je podľa mňa kapela, ktorá si nezaslúži hrať pred prázdnym hľadiskom, ale stalo sa. Skvelý výkon, žiadna odozva, iba na cover od Slayeru sa dopredu nahrnula hŕstka skalných.
Nasledoval presun na B scénu, kde začínala kapela Vindex, čo bola taká zmes Iron Maidenu a vlastnej tvorby, no neviem, ja takejto muzike nerozumiem, tak ju nebudem hodnotiť. Na hlavnom pódiu zatiaľ hrala kapela Dark Clouds z Maďarska. Predstavila sa podľa mňa dosť nezáživným Death/Grindom a pravdupovediac, takých kapiel je aj na Slovensku plno, tak som sa šiel pozrieť na ich konkurenciu na druhej scéne, kde hrala iná Death/Grindová formácia Fleshgore z Ukrajiny a to bolo už iné kafe. Pravý nefalšovaný prasačí Grind, konečne niečo pre nás lačných fanúšikov tohto štýlu. Ja síce niesom nejaký Grind ortodox, ale keď to niekto vie, ako táto kapela, mám len radosť. Ozaj kvalitné vystúpenie a malo aj značný ohlas.
Potom som sa ponáhľal na hlavnú scénu, kde mali hrať moji miláčikovia, Depresy, ktorí sú na koncertoch ozaj skvelí a tak tomu bolo aj dnes. Parádne vystúpenie, výber zo všetkých albumov, plné nasadenie všetkých členov. Čo dodať, Depresy!
Po tomto vystúpení sme sa šli najesť do mesta, tak sme nestihli vystúpenia nejakých kapiel, ale veď sa nedá celý deň stráviť pred pódiom. Prišiel som akurát na záver vystúpenia kapely Pathology Stench a neušiel mi záverečný striptíz frontmana kapely, ale vraj sme o nič neprišli. Ja túto kapelu výdavam na všetkých fesťákoch, tak som ani nemal náladu si to zopakovať.
Odobral som sa teda na druhú scénu, kde už začínali Locomotive. Kapelka to skvelá a to opäť potvrdili aj dnešným vystúpením. Tak tento štýl ozaj môžem, je pravda, že som ich už videl desiatky krát, naposledy pred Napalm Death (report) a následne pred Pro Pain-om (report), ale toto bolo fesťákové vystúpenie a stálo zato, v dnešný deň to bola najlepšia kapela aj z pohľadu toho, koľko ľudí sa bavilo, nebolo ich málo. Skvelý výkon a stále som dochádzal k presvedčeniu, že tie najlepšie kapely hrali práve na malej scéne, zatiaľ čo nudné kapely na tej hlavnej. Ale to je chyba dramaturgie fesťáku, čo ich stálo značný trapas, keď na hlavnom pódiu bolo len pár ľudí a na bočnom bolo skoro stále plno.
No poďme ďalej, hlavná scéna a Antares. K tejto kapele nieje čo písať, je to podľa mňa stálica na Slovenskej metalovej scéne a tomu zodpovedá aj ich výkon na koncertoch. Skvelý Death/Trash, ktorý predvádzajú by inokedy dostal fans do pekelného varu, ale keď sa ich tam nachádzalo len pár, miestami som mal pocit, že byť na scéne A, asi sa zbalím a odkráčam. Ale ja som si ich vystúpenie vychutnal pekne z blízka a na cover od Hypocrisy som si aj potočil hlavou.
Tak zas na scénu B, kde sa pripravuje kapela Tristana, produkujúca skvelý Heavy metal, či skôr Speed metal (pardon, ak je to iná odnož), kapela je hudobne na úrovni zahraničnej produkcie a fans to ocenili potleskom a tým, že sa bavili. Ako spestrenie pódiovej show bol asi 4 ročný chlapček z umelou gitarou, ktorý celý koncert "hral" ako o život. Jasne, zazneli aj známe to covery od Helloween a Masterplan a vystúpenie skončilo.
Na hlavnom pódiu začali hrať Inštrumentálny Seven, ale tých som už videl a nie som fanúšik tejto muziky, tak prišlo opäť na občerstvenie a odobral som sa pozrieť na kapelku Editor na B scéne, ktorú som ešte nemal možnosť vidieť, tak som bol zvedavý, či chvály na ich živé vystúpenia sú pravdivé. A boli! Kapela hrá zmes Trashu, HC a občas aj Crossoveru, no ostaneme pri tom HC, tomu to má najbližšie. Slovenské texty si pospevoval celý dav, až som mal pocit, že som jediný, kto nespieva a nepozná texty tejto kapely. Vynikajúci koncert, spolupráca s publikom a aj hudobné výkony, mne ostali v ušiach songy ako Červená čiapočka, Stop KDH (tak toto si zoženiem) a podľa mňa nový hit Nevarím! Chalani, dostali ste ma!
Z hlavného pódia som už počul nejaké tvrdé gitary, čo bol neklamný znak toho, že je čas na Deathmetalový Master. Na scéne sa objavil frontman kapely, basák a spevák z výzorom Usamu B.L. a začalo skvelé vystúpenie. Ak by si niekto prečítal report z koncertu z Bratislavy (report Thorn, Darkoldus), tak by som ani nemusel písať tento nový, skvelý výkon, spolupráca s publikom, opäť sme sa dozvedeli aké pokroky robí frontman v našom jazyku, pivo a na zdravie mu šlo ozaj dobre! Konečne sa niečo dialo aj pred hlavným pódiom, tak sme sa veselili v štýle Masteru!
Šupho na B scénu, kde hrajú domáci Doomed, .ktorí si našli svojich fans, ktorí im urobili celkom dobrú atmošku pod pódiom a podľa mňa aj niektoré skladby boli dosť dobré, ale mal som pocit, že ich poznám aj od iných kapiel, ale v tejto chvíli mi to ani príliš nevadilo, potreboval som takúto muziku dostať do seba, tak som sa dobre bavil.
Opäť premiestňovanie na hlavnú scénu, kde sa už pripravovali hviezdy sobotňajšieho večera, Labyrinth z Talianska. Opäť šlo o Heavymetalovú kapelu, ktorá to spustila vo veľkom štýle, skvelé svetla, mohutný zvuk, kapela mala svoju show nacvičenú dokonale, no po odohraní prvej skladby nastalo peklo, nie na pódiu, ani v publiku, ale peklo prírodné, spustila sa obrovská prietrž mračien a za pár minút bolo všetko mokré do nitky a čo bolo najhoršie, prejavilo sa to aj na scéne, začalo premokať pódium a ja preto aby som neriskoval prechladnutie som zaliezol do stanu a čakal, čo sa bude diať ďalej a kedy prestane táto prietrž. Nedočkal som sa, pršalo až do rána a tak bol koncert prerušený a ukončený takto predčasne, čo bola obrovská škoda! Po zisťovaní, čo sa bude diať ďalej som usúdil, že sa dnes už hrať nebude a všetky kapely pôjdu asi domov, tak som si šiel prezliecť suché veci a zaliezol som späť. Až ráno som sa dozvedel, že kapela Lost Horizont zo Švédska nakoniec vystúpila v miestnom klube len pre hŕstku fans, ktorí sa nemali kam skovať pred dažďom, jaaaj, vedieť to, ostanem moknúť. Škoda!
Celkové hodnotenie: Akcia bola dobre zorganizovaná, ale počasie sa ešte nedá ovládať, tak to občas končí aj takto. Veľké sklamanie som mal z fans, že odignorovali tento fesťák a zišlo sa ich tam len asi 500, čo je zúfalo málo. Ale na druhej strane je pravda, že máloktorý fanúšik má peniaze na dva veľké fesťáky, ktoré sa konajú dosť po sebe a rozumný fanúšik si dobre vypočíta a rozmyslí do ktorej akcie vrhne svoje úspory a čas. Tento krát to ale MTF 2004 rozhodne nebol, čo je na škodu pre konanie takýchto akcií na našom malom Slovensku.

[ Darkoldus ]

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]Copyright © 1997-2013 incipitum.sk, ISSN 1337-222X
Doslovné ani čiastočné preberanie materiálu zo stránok incipitum.sk nie je povolené bez predchádzajúceho písomného povolenia redakcie.

Hit Counter by Digits