r e p o r t á ž e  i n c i p i t u m
 r e p o r t á ž e
 r e p o r t á ž e  r e p o r t á ž e

titulka
koncerty
reportáže
recenzie
novinky
články
fotoreportáže
rozhovory
skupiny
ziny
kluby
rôzne
o nás

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]

report Brutal Assault 2005, 11.-13.8.2005, Svojšice u Přelouče (CZ), 1.deň
report Brutal Assault 2005, 11.-13.8.2005, Svojšice u Přelouče (CZ), 2.deň
fotoreport Brutal Assault 2005, 11.-13.8.2005, Svojšice u Přelouče (CZ), 1.deň
fotoreport Brutal Assault 2005, 11.-13.8.2005, Svojšice u Přelouče (CZ), 2.deň
fotoreport Brutal Assault 2005, 11.-13.8.2005, Svojšice u Přelouče (CZ), 3.deň
report Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 1.deň
report Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 2.deň
report Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 3.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 1.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 2.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 3.deň
report Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), Martin
report Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), Golo
report Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), Dáša
fotoreport Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), 1.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), 2.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), 3.deň
report Brutal Assault vol. 007, 23.-24.8.2002, Hvozd u Konice (CZ), Golo
report Brutal Assault vol. 007, 23.-24.8.2002, Hvozd u Konice (CZ), Dáša
report Brutal Assault fest vol. 6.66, 17.a 18.8.2001, výstavisko - Přerov (CZ), Golo

Brutal Assault 2005
štvrtok 11.08.: Mrázek, Oblomov, Ahriman, Greedy Invalids, Despise, Solfernus, Natron, Silent Stream Of Godless Elegy, Gadget, Textures, Obituary, Lord Belial, Pathology Stench, Coward
piatok 12.08.: Scenery, Hecate, Hazy Decay, Return to Innocence, Casketgarden, Ahumado Granujo, Six Degrees Of Separation, Disfigured Corpse, Shaark, Isacaarum, Disillusion, Negura Bunget, Depresy, Belphegor, Root, Callenish Circle, Agathodaimon, Forgotten Silence, Dissolving Of Prodigy
sobota 13.08.: Ethereal Pandemonium, Gutted, Abstract, Pigsty, Onset, Alienation Mental, Happy Death, Memoria, The Rays Of The Sun, Despise, Squash Bowels, Sad Harmony, Lost Soul, Equirodont, Krisiun, My Dying Bride, Necrophagist, Ador Dorath, Contempt, Made By The Fire
11.-13.8.2005, Svojšice u Přelouče (CZ), 3.deň

Tak a už tu máme sobotu ráno, táborisko sa prebúdzalo a skoro z každého auta bolo počuť inú muziku. Ja som sa zobudil na Obituary, čo hralo niekde za mojou hlavou, skvelé prebudenie. Keď som si predstavil, že dnes je pred nami ďalší dlhý deň, radšej som do poslednej chvíle pred začatím produkcie strávil ležaním pri stane a musím uznať, že ideálnejšie počasie ani nemohlo byť. Tak som sa aj začal tešiť na mojich zverencov, ktorý mali hrať ako budíček dnešný deň a bol som zvedavý, koľko ľudí sa dojde tak skoro pozrieť. Prekvapením bolo, že sa tam dovalila dosť silná slovenská komunita. Tak aby bolo jasné, o kom píšem, jedná sa o Ethereal Pandemonium. Zahrali pár nových skladieb a samozrejme neobišli ani ich najväčšie hity a vyzeralo to tak, že sa aj ľudia trochu bavili. Po ich vystúpení nastalo v pivnom stane ródeo a celé osadenstvo sa dobre bavilo a popíjalo sa.
Maďari Gutted ukázali, že patria k vrcholom (ich) domácej grindovej scény a dokumentoval to aj ohlas z publika. Naopak slovenský Abstract bol asi najslabšou kapelou festivalu.
Po nich nasledovali Prasata (pre nechápavých Pigsty) a tak sme sa zas presunuli pod pódium fandiť tejto svojráznej kapele. No a nastala fakt dobrá zábava. Prasata vedia vždy urobiť dobrú atmosféru a tak sme si trochu zaskákali... Grindeček, je Grindeček! Takéto kapely by mali dávať až večer, to by bol kotol ako sa patrí, no ale nie každý môže hrať v hlavnom čase.
Onset ma pomerne prekvapili, na neznámu kapelu vcelku pôsobivé. Alienation Mental po európskom turné klasicky fajn a Happy Death sklamanie, avizovaný technický death metal sa žiaľ nekonal.
A už som sa rútil sledovať kapelu, o ktorej mi už veľa ľudí vravelo, že to bude niečo pre mňa. Tou kapelou bola Memoria. Jáááj, tak to bolo ozaj nádherné, normálne som sa zamiloval na prvý posluch (a aj pohľad na huslistku). Presne takáto muzika mi za posledné dni chýbala. Ja to nazývam mäskový rokec, ale ináč to je klasický metal so ženským spevom a ja ako fanúšik The Gathering a Lacuna Coil som sa išiel rozliať od blaha. Musím pochváliť kapelu, nato, že som ich videl prvý krát, stali sa mojim favoritom tohto festivalu. Nasledovala podobná kapela, The Rays Of The Sun, ale rozhodne nie na takej vysokej úrovni prevedenia, tak som sa zas premiestnil k rumovému napájadlu, aby som si mohol po čase skočiť na šialencov Squash Bowels, ktorých treba jednoducho vidieť! A stálo to zato, ako vždy, skvelý Grind, skákanice, čo k tomu dodať, paráda. Ako si tak čítam moje riadky, zo mňa sa stal Grind fanda, brrrr, to snáď nie!
Ale áno, kvalita sa nezaprie ;) Treba spomenúť, že po The Rays Of The Sun, nasledovali po výmene so Squash Bowels, Despise. Vystúpenie s náhradným spevákom bolo výborné, avšak Sepp so svojou čarovnou aurou chýbal. Kladne hodnotím aj účasť basy, ktorej absenciu bolo na predošlých koncertoch cítiť. Na záver prišiel obligátny cover od Pyrexie a pódium patrilo poľským rýchlikom Squash Bowels. Od koncertu s maltskými Beheaded pre mňa jednotka poľskej extrémnej scény, čo sa opäť potvrdilo. Pri následnom rozhovore mi síce sami Squash Bowels podsúvali krajanov Dead Infection za vrchol, ale ubezpečil som ich o svojej pravde. Tie ich úsmevy stáli zato :) Za zmienku stojí ešte ďalší zástupca od našich severných susedov a to Lost Soul. Vystúpenie síce poznačil horší zvuk, ale napriek tomu príjemná death metalová príprava na sety Krisiun a Necrophagist. Equirhodont znamenal opäť azyl.
Zvečerelo sa a na rad prišli ďalší moji obľúbenci Krisiun. Po začatí ich setu sa náhle zhoršil zvuk a dokonale pokazil celkový zážitok z tejto geniálnej kapely, čo je len škoda. Ale dalo sa to občas prehliadnuť, keď človek poznal tie skladby, tak si odmyslel tu hlukovú clonu. Chalani to rozbalili skvele, presne toto som od nich čakal a nesklamali ma ani tentokrát, ale videl som aj lepšie ich koncerty, ale pre dnes to asi aj stačilo.
Po nich sa moje srdce rozbúchalo a bolo otvorené len pre jedno meno a jednu kapelu. My Dying Bride. Túto kapelu som vždy chcel vidieť naživo a nikdy sa mi to nepodarilo, až teraz sa mal môj sen naplniť. Sú pár metrov odo mňa a hrajú mi tak ako to len oni vedia, MDB je najDoomovatejší Doom na svete, ponurejšiu a precítenejšiu kapelu si ani neviem predstaviť. A ich frontman (ja ho volám Kristus) vie ľudí dojať až k slzám. Nastala skoro dvojhodinovka smútku nárekov a beznádeje, neskutočne silný zážitok. Zahrali ozaj skvosty zo svojej tvorby a nezabudli aj na svoje korene a spustili aj pár úplne starých vecí. No a samozrejme ich hymna "The Cry Of Mankind" nesmela chýbať. Na záver ich skvelého setu boli ešte prídavky a počítam, že aj kapela bola spokojná z odozvou publika.
Po takomto emocionálnom zážitku som ozaj nemal náladu na nasledujúci Necrophagist a tak som si pozrel len pár skladieb a vypadol do stánkov zapíjať ten žiaľ a nádej, ktorý vo mne ostal po vystúpení MDB. Ale musím povedať, že tentokrát sa mi Necrophagist nepáčili tak ako keď som ich videl naposledy. Neviem čím to bolo, ale asi sa mi ich muzika už opočúvala.
Samozrejme som sa nevedel dočkať skvelej kapely Ador Dorath, ktorých vystúpenie by som nikdy neprepásol a napriek tomu, že čas pokročil a fans ubudlo, hrali ako o život, škoda, že nehrali viac starších vecí, lebo z týchto nových som prd poznal, ale budem medzi prvými, kto si zoženie ich nové CD. Ako som si všimol, aj sám Aaron z MDB si pozrel skoro celý ich set a zatlieskal im, čo je známka dobrého vkusu. Vystúpením Ador Dorath skončilo moje pôsobenie na festivale, pretože som ráno musel byť fit a šoférovať takú diaľku domov, som sa šiel uložiť do stanu.
Krátky komentár z iného uhla pohľadu. Krisiun ma mierne sklamali, minuloročné vystúpenie na Metalmánii bolo neporovnateľné. My Dying Bride koncertujú skôr sporadicky ako pravidelne, takže neúčasť nehrozila. Opäť mierne sklamanie, ortodoxne známe skladby ako spomínaný "Nárek ľudstva" či "She is the dark" patrili k vrcholom celého festivalu, avšak komplexný dojem slabší, čakal som viac. Necrophagist odohrali síce prikrátky, ale zato intenzívny koncert. Kvalitatívne predčili svojich predchodcov a poukázali na jeden z vrcholov svetovej metalovej scény. Po Ador Dorath nasledovala košická legenda Contempt, kvalitný death metal európskej úrovne potešil, aby definitívny koniec priniesli Made By The Fire. A práve táto kapela rozohnila ešte posledné dožívajúce telá. Inštrumentálna hudba s linkami ako vyšitými od Meshuggah dala až neočakávane peknú bodku za festivalom. Vrele doporučujem.
Krátke ohliadnutie sa za festivalom: Desiaty ročník Brutal Assaultu sa podľa mňa vydaril na výbornú, všetko šľapalo ako malo, neboli žiadne rušivé momenty, ktoré by narušili beh festivalu, areál a aj samotná scéna bola skvelá, tiež skvelý zvuk všetkých kapiel, za čo treba poďakovať pánom zvukárom. Kapely boli tiež skvelé aj ich výber. Tiež služby fungovali, tak ako sa to na veľký fest partí. Vysoko položená latka pre ďalšie ročníky, ale dúfam že sa s tým popasujú organizátori dôstojne.

[ Darkoldus, Tomáš ]

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]Copyright © 1997-2013 incipitum.sk, ISSN 1337-222X
Doslovné ani čiastočné preberanie materiálu zo stránok incipitum.sk nie je povolené bez predchádzajúceho písomného povolenia redakcie.

Hit Counter by Digits