r e p o r t á ž e  i n c i p i t u m
 r e p o r t á ž e
 r e p o r t á ž e  r e p o r t á ž e

titulka
koncerty
reportáže
recenzie
novinky
články
fotoreportáže
rozhovory
skupiny
ziny
kluby
rôzne
o nás

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]

Súvisiace články:
report Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 1.deň
report Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 2.deň
report Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 3.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 1.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 2.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 9, 5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ), 3.deň
report Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), Martin
report Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), Golo
report Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), Dáša
fotoreport Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), 1.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), 2.deň
fotoreport Brutal Assault vol. 8, 7.8.-9.8.2003, Hvozd u Konice (CZ), 3.deň
report Brutal Assault vol. 007, 23.-24.8.2002, Hvozd u Konice (CZ), Golo
report Brutal Assault vol. 007, 23.-24.8.2002, Hvozd u Konice (CZ), Dáša
report Brutal Assault fest vol. 6.66, 17.a 18.8.2001, výstavisko - Přerov (CZ), Golo

Brutal Assault vol. 9
From Beyond, Nocturnal Devotion, Barracuda, Torment, Ingrowing, R.E.T., Pathology Stench, Dying Passion, Dead Infection, Darzamat, Cannibal Corpse, Dark Gamballe, Melancholy Pessimism, F.O.B., Deaf 99, Utopia, Sacrosanctum, Deflorace, Galadriel, Smashed Face, Rites Of Undeath, Bed Sores, Melissa, Poppy Seed Grinder, Beltaine, Abortion, Livores Mortis, Sanatorium, Ador Dorath, Jack Slater, Depresy, Root, Sear Bliss, Cerebral Turbulency, Immortal Tears, Antistar Co., Demolition, Euthanasia, Nobody, Sun Has Cancer, Darkside, Martyrium Christi, Wayd, Lunatic Gods, Colp, Lex Talionis, Endless, Gride, Neglected Fields, Graveworm, Misery Index, Impaled Nazarene, Godless Truth, Sungate
5.-7.8.2004, Hvozd u Konice (CZ)
, 1.deň (štvrtok)

Na úvod pár čísel a faktov: deviaty ročník festivalu Brutal Assault, vyše 50 kapiel, po tretí raz v starom kameňolome pri Hvozde u Konice, po druhýkrát v trojdňovej predĺženej verzii, rovnako po druhýkrát s jedným pódiom a do tretice po druhýkrát vyrazila na festival z Bratislavy atrakcia zvaná Metalbus, ktorej som mal tú česť sa opäť zúčastniť aj ja s redakčnými kolegami Darkoldusom a jimim. Nuž a v neposlednom rade treba spomenúť ešte nenápadnú kartónovú krabicu skrývajúcu maloobchodné balenie spišskej borovičky. A schválne, koľkí z vás vedeli, že táto pochutina je štandardne balená po dvanásť kusov? Každopádne my sme sa toho faktu nezľakli a milej škatuli sme jasne vysvetlili ako sa veci majú....
Veru sme sa nemohli dočkať, kedy sa Metalbus pohne a my sa do toho kartónu pustíme. Jimi ukázal čo sa v ňom skrýva už v buse, ja som sa do toho oprel síce až neskôr na mieste, ale o to intenzívnejšie. Cesta ubehla tentokrát veľmi rýchlo, a tak sme museli ešte asi dve hodiny čakať, kým festival otvorí kapela FROM BEYOND. Na úvod ponúkli pomalší heavy rock s hrdelným vokálom. Keby takto hrali pred tridsiatimi rokmi, boli by hviezdy, dnes to nič iné ako bežná gitarová kapela byť nemôže. Veľkým prísľubom bol hneď od začiatku dobrý zvuk, a veru tak bolo skoro pri všetkých kapelách.
Že Slováci NOCTURNAL DEVOTION hrajú black metal, je snáď jasné už z názvu. A keďže išlo o jeho jednoduchú podobu, nebolo sa veľmi čím kochať. Na olomouckom spolku BARRACUDA a jej thrash/deathe je síce badať zlepšovanie, ale stále to nie nič extra. Našliapnuté to bolo, ale o originalitu, ako mnoho kapiel na tomto feste, to ani nezavadilo. Ešte horšie to bolo v prípade TORMENT. Opäť black, opäť primitívny, opäť smiešny šrkek, ale hlavne že póz sa každý bojí....
Našťastie už prichádza prvá poriadna kapela, ktorou sú starí harcovníci INGROWING. Vlakin a spol to naživo vedia a svojím zvieracím grindom nakopli zadok už správne naštartovanému publiku, ktoré nebolo treba dvakrát vyzývať do tanca. Oproti tomu boli R.E.T. jasnou brzdou. Ich jemný doom si samozrejme priaznivcov našiel, ale nádejný kotol sa úplne vytratil. Aspoň bol čas na oddych.
Zaujímavú tradíciu počas tejto festivalovej sezóny založili PATHOLOGY STENCH. Neunúvali sa ani na trutnovský Obscene Extreme (report Martin, report Golo, fotoreport, 1.deň, fotoreport, 2.deň), a nedorazili ani Brutal. O dôvodoch neviem nič, v každom prípade to však je škoda, lebo Báro s kamarátmi bývajú na koncerte chutným sústom. Pokračovalo sa teda ďalej v pomalšom tempe. DYING PASSION majú nový album "Sweet Disillusions", nový prírastok v rodine, novú zostavu (+ kláves, - priečna flauta) a samozrejme nové pesničky a tak trochu aj sound. Už to nie je len melodický doom, ale skôr rock, tu veselší, tu zase zasnenejší. Tak či onak, naživo je to vždy príjemné počúvanie.
Poľskí DEAD INFECTION sa s tým skutočne nesrali a nahustili do ľudí poriadnu dávku rýchleho, jednoduchého, ale pritom krásne šľapavého grindu. Tomu zodpovedal aj dovtedy najviac rozbublaný kotol pod pódiom. Ich krajania DARZAMAT načreli do úplne iného hudobného súdka. Temná, melodická muzika so ženským aj mužským spevom vychádzajúca z atmosferickej (rozumej klávesovej) odnože black metalu prvých pár skladieb celkom zaujala, ale čas ukázal, kde je ich slabina. Ku koncu trochu začali nudiť. Niežeby hrali slabšie pesničky, len boli jednoducho príliš podobné tempom, štruktúrou, rytmami, melodikou, proste stereotyp.
K hlavným hviezdam festivalu už dopredu patrili zabehaní amíci CANNIBAL CORPSE. Predviedli úplne profesionálny výkon so slušným zvukom a ani pódiová šou nebola vôbec statická. Hlavami krútili, čo to dalo. Hlavne George predvádzal poriadne turbovrtule. Ten chlap musí mať krk z ocele. Zahrali prierez celou svojou hudobnou históriou s čerešničkou zvanou "Hammer Smashed Face" na konci. To, že namiesto Jacka Owena stál na pódiu nový gitarista na hudobnej, alebo zvukovej stránke vôbec nič nezmenilo.
O ďalšiu prudkú zmenu štýlu sa postarali domáci DARK GAMBALLE. Stihol som bohužiaľ len koniec ich vystúpenia, ale to čo som videl a počul ma len utvrdilo v názore, že patria k českej špičke, hlavne čo sa pestrosti, originality a vystupovania týka. Navyše sa zjavne páčili aj zvukárovi, ktorý pre nich odviedol skvelú robotu.
Neviem, či to bol dramaturgický zámer, ale popovejšiu stránku metalu na pódiu znovu vystriedal extrém. MELANCHOLY PESSIMISM predviedli death/grindovú rúbanicu, z ktorej by stolicu neudržal nejeden príslušník staršej generácie. Pre nás zvyknutých to bola akurát príjemná zábava ku koncu večera. Škoda len, že doba bola pokročilejšia a davy pod pódiom značne preriedli. Myslím, že "melancholikom" by lepšie sadol trochu skorší termín.
V načatom štýlovom trende pokračovala aj ďalšia česká skupina F.O.B. a treba napísať, že veľmi úspešne. Veľmi dobre a energicky odohraný death metal so slušným inštrumentálnym prevedením sa valil nekompromisne vpred. Ani po celodennej únave zo sledovania predchádzajúcich kapiel nehrozilo, aby človeka bralo na spanie a tak kto vydržal až doteraz, určite neľutoval. To sa však nie celkom dá povedať o poslednej kapele večera DEAF 99, ktorej set sa síce niesol v údernom, agresívnom hard corovom duchu, pri ktorom sa zvyčajne nezaspáva, ale problém bol v tom, že ich tvorba bolo jednotvárna. Takže ešte pár fotiek na záver dňa a smer stan. To že som sa doňho nedostal na prvý pokus je už druhá vec, každopádne nočná párty U Golovho Auta so Shindym bola veľmi inšpirujúca a poučná (slovenský jazykovedný ústav by z nás mal určite radosť)...

[ Dáša, Golo (Dead Infection - Melancholy Pessimism), jimi (F.O.B., Deaf 99) ]

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]Copyright © 1997-2013 incipitum.sk, ISSN 1337-222X
Doslovné ani čiastočné preberanie materiálu zo stránok incipitum.sk nie je povolené bez predchádzajúceho písomného povolenia redakcie.

Hit Counter by Digits