r e p o r t á ž e  i n c i p i t u m
 r e p o r t á ž e
 r e p o r t á ž e  r e p o r t á ž e

titulka
koncerty
reportáže
recenzie
novinky
články
fotoreportáže
rozhovory
skupiny
ziny
kluby
rôzne
o nás

[ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]


Festival LC DC More // Than // Fest 4
štvrtok 17.8.: Art Of Creation (SK), Nightwish Revival (CZ), Sanatorium (SK), Horkýže Slíže (SK), Stormental (BRA), Alkehol (CZ), Marduk (SWE), Freedom Call (GER), Pyrimor (SK)
piatok 18.8.: Náhodní Známi (SK), Antropoid (SK), Castaway (SK), Hypnotic Face (CZ), Editor (SK), LC/DC (SK), Chainsaw (PL), Iron Savior (GER), Salamandra (CZ), Gamma Ray (GER), Behemoth (PL), The Crypt (SK)
sobota 19.8.: Sook (SK), Definition (SK), Eagleheart (CZ), Power 5 (CZ), Pagan Spirit (SK), Midnight Scream(SK), Mystic Circle (GER), Graveworm (IT), Heed (SWE), Savage Circus (GER), Primal Fear (GER), Inwards (SK)
17.-19.8.2006, Ružiná pri Lučenci (SK)

Toto leto bolo ozaj plné na rôzne festivaly a akcie hudobného zamerania a len ja osobne som bol každý letný víkend na nejakom festivale alebo koncerte, keďže som minulý rok absolvoval len 2 festivaly, tento rok som si to doslova užil naplno. Z počiatku som váhal, či tohtoročnú festivalovú sezónu ukončím účasťou na Brutal Assaulte 2006 a potom si dám dlhý oddych, ale ako sa mi dostala do očí zostava kapiel na tohtoročný MTF 2006, tak som si povedal, že pozbieram posledné sily a vyberiem sa tam. Zásadným zlomom čo ma presvedčilo bolo aj miesto konania festivalu, ktoré mi je dôverne známe a je to krásne prostredie, čiže by sa dal spojiť aj oddych aj festival do jedného a tak tomu aj nakoniec bolo.

V deň odchodu na festival bolo krásne počasie a predpovede na ďalšie dni vyzerali tiež skvele, teda prvá podmienka na úspešný festival sa začala plniť. Po príchode na miesto konania to vyzeralo, ako keby festival mal začať až zajtra, alebo pozajtra a že v okolí areálu sú len rekreanti, ktorý sa prišli okúpať v jazere, ale po chvíľke som už začal stretávať známych, tak už som sa začal cítiť ako medzi svojimi. Nasledovalo nevyhnutné ubytovanie v stane a aké také občerstvenie pivkom a v tom sa začal vyhlasovať začiatok festivalu a aj prvá kapela dňa, tak sme sa pobrali si to pozrieť a posúdiť aký je areál a pódium a zvuk a stánky, skrátka všetko podstatné pre pohodu na festivale. Všetko sa zdalo skvelé, až nato že pivo v areály nebola zrovna moja obľúbený značka, ale čo sa dá robiť, aj kofola z rumom bola uspokojivá náhrada.

Tak a máme tu prvú kapelu festivalu, domáci Art of creation, ktorý hrali taký svižný hard rock, úplne štandardný výkon, jediným rušivým momentom bolo že v čase ich vystúpenia bolo pred pódiom sotva 20 ľudí, ale ani v areály ich veľa nebolo čo si tiež "vychutnali" aj nasledujúce kapely. K tejto kapele by som toho moc nenapísal, lebo som ich sledoval len okrajovo a zaregistroval som akurát cover verziu od Helloween "Starlight", ktorá sa celkom podarila.
Nasledovala kapela na ktorú som sa tešil, nie žeby som bol nejaký veľký fanúšik Nightwishu, ale aj kvôli tomu, že mám doma ich nahrávku a vážne je dosť dobrá, tak som bol zvedavý, či nezaúradovali štúdiové triky a či sa kapela vie takto podať aj naživo. Tak teda tu máme Nightwish revival z Česka. Hneď prvá skladba bola úplná katastrofa, kapela sa nevedela ani trafiť do rytmu, celé to znelo značne rozladený a obe speváčky ujúkali ako šakalíci čo ma totálne rozladilo, len som dúfal, že nasledujúce skladby budú lepšie. A nakoniec sa aj stalo, nasledujúce skladby sa speváčky rozospievali a aj kapela sa dala dohromady a začalo to znieť skvele. Takže zazneli hitovky tejto kapely, no mne sa aj tak najviac páčila skladba, kde kapela nehrala a síce fínska uspávanka, kde sú len klávesy a spev. Dosť veľkou slabinou kapely bol práve ten čo by mal kapelu držať a síce bubeník, občas haproval aj gitarista, ktorý sa netrafil do začiatkou, ale ešte že mali skvelého záchrancu v podobe klávesáka, ktorý to vážne viedol správnym smerom, tak tomu je aj v originálnej kapele. Takže na záver sa zopakoval "Nemo" a koncert zdarne skončil.
Tak a nasledujúcu kapelu som si šiel vychutnať dopredu, lebo sa jednalo o svetlú výnimku na tomto festivale a ako jediná kapela ktorá hrala Death metal a zároveň moja obľúbená banda Sanatorium. Ja ani neviem čo by som k ich vystúpeniu dodal, Sanatorium je skrátka Sanatorium, to je živel ako má byť, koncert bol znovu ukážkou, že patria k elite stredoeurópskeho metalu a aj samotná kapela napriek tomu že vystúpila na takomto Agro festivale si to dokonale užila. Zahrali nejaké nové veci, ktoré zneli fakt že dobre a tiež prišlo na starinky, teda bolo z čoho vyberať. Skvelé !!!
Nasledovala banda, ktorá nemôže byť ani zlá a na všetkých doterajších festivaloch to jednoducho odpálila a neostal nikto, kto by si nezahulákal radio a TV hity tejto kapely, stačí len názov Horkýže slíže a je všetko jasné. "Lístok na mars", "Telegram", "Atomový kryt", Brdokoky", "L a g Song", "Mala Zuzu", "Shanghai Cola", "Logicka Hadanka" a tona ďalších hitov dokonale rozbláznila fanúšikov pod pódium a spievalo sa a skákalo, čo by som dodal, táto kapela je v svojom živle na koncertoch, kto to nezažil, ťažko to opisovať. Jednoducho ľudová zábava !!! Ďakujeme 5* !!!
Tak a po menšej relaxačnej prestávke, ktorú spôsobilo práve vystúpenie slížov som sa už nevedel dočkať na pre mňa hviezdu večera a moju najobľúbenejšiu rockovú kapelu Alkehol. A už vidím sa potácať známe xichty na scéne, ako načo zvuková skúška keď máme Božkov (raz, dva, tri), tak táto mne dobre známa fľaška kolovala medzi muzikantmi a keď sa dostatočne občerstvili, koncert mohol začať. Asi ma chceli vážne že zabiť tým, že na úvod koncertu dali najväčšie hity z prvého albumu, teda to sa dalo čakať keď sa začalo skandovať "...Hej hospodo, nalejvej !!!" a tak sa začali sypať hity za hitmi, mám taký dojem že za prvých 30 minút odohrali celú prvú platňu, to bolo neskutočné, celý kotol spieval refrény, Ota sa len tak potácal po pódiu, lebo už mal pekne vypité, veď Božkov je Božkov, zahrali samozrejme všetky hity, včetne nových skladieb, si viete predstaviť, že tých ich 3 minútových skladieb sa od hracieho času zmestilo neúrekom. Dokonca pri jednej skladbe Ota spadol do bicích aj s gitarou, mi to pripomenulo Kurta Cobaina, ako sa hádzal na bicie na koncertoch, ho museli vyberať, no skrátka zábava veliká. Samozrejme nechýbali ani tanečné kreácie basáka, všetko ako malo byť. Skvelá show !!! Až nato že som potom celý večer hľadal hlas, ale až taká strata to nebola.
A už tu bol temný hosť, na ktorého som bol tiež samozrejme zvedavý. Black metalový Marduk. Už som vedel čo sa dá čakať od tejto kapely, lebo som mal možnosť ich už párkrát vidieť na koncertoch a vždy to bol profesionálny a veľkolepý výkon. Tak tomu bolo aj dnes večer. Totálne namakaný výkon, rýchlosť neskutočná, smrtiace riffy a ten vokál, ja to neviem takto popísať, to sa tiež musí vidieť. Kto pozná nahrávky tejto kapely, tak vie o čom to asi tak bolo, guľomety bicích od začiatku do konca, digitálna presnosť všetkých muzikantov, rev sťa z pekla, pekelný show. Kapela zahrala skutočný prierez svojou tvorbou, nezabudla ani na skladby, ktoré si skandovaním fanúšikovia priali, skrátka, kto prišiel pozrieť práve na túto temnú hviezdu, odchádzal určite spokojný ako ja. Podľa mňa boli skutočnou hviezdou večera, iked po nich ešte nasledovali ďalšie kapely.
Tou kapelou, ktorá sa snažila prelomiť kliatbu Marduku bola Nemecká banda Freedom call, ktorých som už tiež niekde videl hrať, ale viem že ma to moc neoslovilo, je pravda, že tento štýl ozaj nemusím. Ale predsa len som si ich set pozrel. Ja neviem, mne všetky nemecké kapely pripomínajú buď Gamma ray, alebo Helloween, tak tomu bolo aj pri tejto kapele, hrali typický heavymetal, alebo speed metal, ja to neviem rozoznať, ale ako som už povedal, všetky kapely mi znejú rovnako, ale koncert bol fajn, síce som ho sledoval od zvukára, ale ajtak to znelo dobre, aj fanúšikom sa to očividne páčilo, lebo na túto kapelu sa ich nazbieralo ozaj hodne. Ako to je pri týchto kapelách, chcel som si počkať na bubenícke sólo a samozrejme som sa dočkal, neskôr si zasóloval aj gitarista, teda misia splnená.
Po tejto kapele som sa odobral do blízkeho výčapu, lebo aj pitný režim trebalo dodržiavať, takže pre mňa prvý deň festivalu skončil touto kapelou a pred nami bola noc a ďalší deň.

Nastal piatok a po doobedňajšom oddychovaní pri jazere a prechádzkach som sa do areálu šiel pozrieť na kapelu z môjho mesta, ktorá stojí vždy za pozretie, jej názov je Antropoid a hrá skvelý Trash metal ako má byť. Tak tomu bolo aj dnes, svižný Trash ovládol na hodinku scénu a napriek obedňajšiemu času a hroznej horúčave, nejaký tí skalný fans ako aj ja sa našli a tak sme si to užili. Kapela hrala ako keby ich niekto nakopal pred koncertom, neskutočná energia, skvelý výkon. Ja som sa dobre zabával na bubeníkovi, vyzeral ako keby ho zasiahol prúd a hral o dušu. Paráda, koncert na jedničku.
Nasledovala opäť kapela z môjho mesta s názvom Castaway, v ktorej sa objavujú hudobníci z rôznych známych kapiel aby vytvorili toto združenie a zahrali skvelú muziku. Ako som už naznačil niekde v úvode, tento štýl nieje moja srdcovka a dokonca aj keby som chcel tu muziku popísať, odborníci by ma pekne zotreli že to tak nieje, ale ja píšem to čo ma práve napadá, tak prosím zhovievavosť. Dobre, nazvem to, že táto banda hrá heavy metal, kde sú dominantné klávesové linky a skvelý spev. Občas to rozbalia aj na tvrdšiu nôtu čo dodáva ich vystúpeniam pestrosť, čo sa mi na nich páči. Teda svižný metal znel skoro hodinku a na záver som zaregistroval asi cover od kapely Savatage, ktorý mám niekde doma na výberovke a ta skladba je vážne že dobrá.
Nastala výmena štýlu aj krajiny pôvodu, banda Hypnotic face z Čiech hrala taký starý dobrý Trash metal, aj by som to prirovnal k ranej tvorbe kapely Sepultura a to som ani netušil že práve od tejto kapely zahrajú cover verziu ich slávneho hitu "Inner self", tak som si po dlhých rokoch zase zahulákal známy text. Ako ale plynulo vystúpenie, zdalo sa mi že kapela mäkne a zachádza už skôr do heavy, ale to bol asi len môj pocit. Zahrali obstojne.
Nastal čas pre domácich zabávačov v podobe drsnej kapely Editor, ktorých niektoré hity tak zľudoveli, že sa púšťajú aj na diskotékach a to by ste mali vidieť tých diskofilov ako sa tešia z tých textov. Kapela hrá asi ako jedna z mála skvelý a drsný Hardcore, presne takýto ho mám rád. Celkovým oživením je že texty sú spievané v slovenčine a tým pádom to je výhoda oproti iným kapelám, že si na koncertoch fans môžu dobre zahulákať a tí chytrejší si aj z tých textov zoberú aj poučenie do života. Čo sa týka textov, tak kapela sa vážne neserie a povie všetko drsne a pravdivo, nevynechá ani aktuálne politické témy, ktoré v ich textoch vyznievajú nadčasovo. Vystúpenie bolo podľa očakávania veľmi úspešné, zazneli všetky hity kapely vrátane "Stop KDH" a "Červená čiapočka", teda ich fanúšikovia mohli kľudne spávať. Ja som bol tiež spokojný, lebo som ich dlho nevidel a tento koncert ma fakt dostal.
Ako som si nie len ja všimol, v tento deň nastali nejaké výmeny kapiel a poradí, takže nasledujúcu kapelu, čo bol vlastne revival AC/DC s názvom LC/DC som si vypočul len od výčapu, ale stihol som zaregistrovať, že súčasťou tejto bandy je aj naša súčastná superstar Peter Cmorík, ktorého hlas znel ozaj ako keby na Slovensko zavítalo ozajstné AC/DC. Ozajstná super atmosféra starých čias, zazneli všetky veľké hity kapely a s refrénmi sa ani kapela nemusela trápiť, všetko odspievali fanúšikovia. Teda v celku dobrý výkon.
Potom nasledovala zase jedálenská a pivná pauza mimo areál, návrat sa konal až na bandu ktorú som si chvel pozrieť, lebo som ich nevidel a ani som netušil čo to je zač. Teda Iron savior z Nemecka ma moc neprekvapil, jednalo sa o klasický hard rock v trochu rýchlejšom prevedení, samozrejme občas to znelo dosť heavy, spevák škriekal skoro ako Hallford a vlastne celkovo kapela znela ako Judas Priest, čo bolo na jednej strane fajn, ale zas takých kapiel je plno, ale dnes to prišlo vhod, taká menšia zmena pre publikum. A na záver su hodili cover verziu od Judasu "Brake the low" (ozaj neviem ako sa to v skutočnosti volá), čo som si aj ja dobre zahulákal, lebo sa jedná o moju obľúbenú skladbu.
Nasledovala neohlásená kapela Salamandra, čo som vlastne odchádzal opäť pivný režim dodržiavať a tak som si ich vypočul od výčapu, ale znelo to dosť heavy a rušivým momentom bolo aspoň pre mňa neskutočné škriekanie speváka, tak toto ja nemusím vážne.
A máme tu kapelu, na ktorú som sa dnešná večer ako jednu z dvoch hviezd tešil najviac. Keď sa napíše Gamma Ray, už ani netreba nič dodávať. Jednoznačná hviezda Speed metalu a vlastne by som povedal že aj zakladatelia tohto štýlu vôbec. Je pravda že som ich už toto leto videl na MOR 2006, ale prečo si nezopakovať skvelý koncert aj tu na Slovensku. A musím sa priznať, dnešný večer ma totálne dostali, úplne skvelá show, kapela medzi skladbami zabávala publikum, skandovalo sa, zazneli skvelé skladby, medzi inými nečakane aj hit od Helloween "I want Out", čo som si nenechal ujsť a vrhol som sa medzi šalejúcich fans. Samozrejme nesmeli chýbať ich povestné prekrikovačky z publikom a geniálne bubenícke sólo. Úplná paráda pre oči a uši. Heavy metal Universe !!!
Nastala hlboká noc a čo je lepšie na utvorenie temnej atmosféry ako hviezda Black metalu, Poľsky Behemoth. Tak v túto nočnú hodinu to rozbalili práve týto temniaci odetý v čiernom a okovanom oblečení s mŕtvolnými výrazmi v tvárach. Táto kapela je už dlhé roky v prvej línii svetového Black metalu a ich vystúpenia sú ozajstným skvostom s pomedzi iných kapiel. A dnes sa to znovu potvrdilo. Neskutočný zvuk, perfektná show, na sekundu presne zohratý muzikanti a toto všetko v hyper rýchlom tempe bicích a gitár. Úplná apokalypsa !!! Aj oni sa vrátili do starých čias a vypálili svoje staré skladby, ktoré už dnešný fans možno ani nepozná, ale ja som si hneď spomenul na skvelé albumy ako "Pandenomic Incantations", ale aj na najnovší "Demigod" z ktorého tiež niečo zaznelo. Toto všetko doprevádzala aj sveteľná show a zvukové efekty z vojny. Na záver sa nezabudlo vyskandovať si prídavok a táto veľkolepá show bola na konci. Vážne neľutujem že som sa za nimi vybral až sem !!!
Po tejto kapele som sa unavený a zničený vybral za spánkom, aby som sa pripravil na záverečný deň festivalu, kde čakali tiež niektoré skvosty metalového neba.

Doobedie sa zas strávilo pri jazere a v okolitých stánkoch, ale na chvíľku som si odbehol pozrieť kapelu Sook, ktorých mi kamoši vychvaľovali, že to ba sa mi páčilo, tak som si ich šiel pozrieť a zarazilo ma že som v areáli skoro sám, povedal by som že ochranárov tam bolo viac ako fanúšikov. Ale ako som videl ani to kapele neprekážalo aby si odohrali svoj set na 100 % a povedal by som že keby hrali vo večerných hodinách, mali by určite úspoech, lebo svojim Hard corom zmiešaným s Trash metalom ma fakt dostali. Mne sa skrátka takéto skákavé kapely páčia. Ale slnko pálilo tak som sa zase pobral do miestnych stánkov občerstvovať sa.
Akurát keď som si šiel pre veci do tábora, začala hrať kapela Definition, čo bol taký kľudný rock, tak som si pár skladieb pozrel, ale ako som už spomínal, neznesiteľné teplo a slnko mi nedalo ostať v areály kde sa nedalo nikde schovať. Tak i táto kapela hrala pred prázdnym publikom.
Najbližšia kapela na ktorú som bol zvedavý dnešný deň bola banda Pagan spirit, ktorý mali hrať niečo ako Black metal a samozrejme som sa nemýlil. Warpainty a Black metalová image jasne naznačovala, že o čo pôjde. Na prvé počutie to znelo v celku slušne, iked som si neodpustil porovnávanie s ich známejšími kolegami z Immortal, ale vážne šlo o skvelý gitarový Black, občas zazneli aj prvky paganu, povedal by som že sa teším že ich niekde zas uvidím na koncerte, páčila sa mi táto muzika. Na záver zaznel aj cover od Immortalu, tak som sa potešil, iked túto skladbu má asi každá domáca kapela v repertoári.
Nasledovala kapela, ktorú som skôr čakal niekedy večer a nie akurát v tom najväčšom slnku, ale playlist bol určený, tak museli hrať. Nemeckú bandu Mystic Circle už poznám veľmi dlho dokonca som ich aj niekoľkokrát videl naživo a to je presne taký ten starý dobrý Black metal z 80 tich rokov, ktorý mám veľmi rád. Takže zaznel pravý a nefalšovaný Satanic Black metal v strednom tempe, ktoré sa občas zmenilo na rýchlosť, melodické gitary a škrekot, to bol typický Mystic Circle. Užíval som si ako tomu bolo aj v minulosti, táto trojica si vedela získať publikum a nakoniec museli aj pridávať, tuším si hodili cover od Celtic Frost. Ako som očakával, nesklamali.
Chýbalo mi tu trochu toho Death metalu, ale už sa to malo napraviť v podobe Talianskej bandy Graveworm, ktorý ako som to ja nazval hrajú typický Švedsky death metal z Talianska. Kapela to vážne rozbalila vo veľkom štýle, skvelé gitarové linky doprevádzané klávesmi sa mi veľmi páčili, povedal by som že by sa kapela nemusela hanbiť ani v spoločnosti hviezd Švedskej scény. Trochu ma prekvapilo že práve za cover verziu si zvolili Iron Maiden "Fear of the dark" ale zas musím dodať, že sa svojej verzie zhostili ozaj skvele. Napriek nejakým zvukovým chybičkám ich vystúpenie bolo nadpriemerne úspešné.
Po odporúčaniach niektorých mojich Agro kamošov som sa šiel pozrieť na nejakú novú kapelu zo Švedska menom Heed, ale po chvíľke som usúdil, že toto zrovna nieje štýl, ktorý by som si vypočul do konca a tak som si tento gitarový heavy metal vypočul pár skladieb a potom som pokračoval v zábave so známymi pri pive a podľa toho čo k nám doliehalo z pódia, tak som ani o moc neprišiel.
Vlastne dnešný večer som sa tešil už len na jednu kapelu a tak som mal dostatočný čas, kým sa vyteperili na pódium. Ale keď už tam boli, začalo ozajstné heavy metalové peklo v podobe Primal fear. Túto kapelu som tiež už niekde videl naživo a viem že som od nich nemohol odtrhnúť oči a zdá sa mi že tomu bolo aj dnes. Skvelá kapela hrajúca síce štýl ,ktorý ja moc nemusím, ale samotná show a nasadenie muzikantov dostala ozaj všetkých prítomných vrátane mňa. Vážne sa ťažko opisuje samotná atmosféra pod a na pódiu pri koncerte tejto skvelej kapely, to sa musí skrátka vidieť. Muzikanti lietali po celkom pódiu, spevák si išiel hlasivky vykričať, všetko bolo ako z CD-čka, vážne som bol unesený, toto bol silný zážitok napriek tomu, že bola zima a po celom dni už aj únava prichádzala. Primal fear boli ozajstnou skvelou bodkou za týmto festivalom !!!

Tak a je tu záver tohto reportu, odhliadnuc od určitých udalostí, ktoré miestami narúšali atmosféru tohto festivalu, z môjho pohľadu fanúšika bol festival na dobrej úrovni a to načo som prišiel, to som aj dostal a povedal by som že som dostal aj niečo navyše, lebo niektoré kapely ma prekvapili a minimum z nich ma sklamalo. Zvuk a samotný areál bol skvelý, je len škoda, že načasovanie festivalu bolo takéto po veľkom Brutal Assaulte, kde väčšina ľudí minula posledné úspory a dovolenky v práci, ale napriek tomu na hlavné kapely bola dobrá návštevnosť aj atmosféra. Ja som odchádzal spokojný a som zvedavý, čo si pripravia organizátori na budúci ročník.

[ Darkoldus ][ 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 ]Copyright © 1997-2013 incipitum.sk, ISSN 1337-222X
Doslovné ani čiastočné preberanie materiálu zo stránok incipitum.sk nie je povolené bez predchádzajúceho písomného povolenia redakcie.

Hit Counter by Digits